Ana Sayfa Eğitim Üniversite, “ders kayıtları sonradan izlenemeyecek” kararı aldı, öğrenciler sosyal medyadan tepki gösterdi

Üniversite, “ders kayıtları sonradan izlenemeyecek” kararı aldı, öğrenciler sosyal medyadan tepki gösterdi

Pamukkale Üniversitesi Senatosu, canlı ders kayıtlarının bir daha izlenemeyeceğini duyurdu. Alınan karara öğrenciler, büyük tepki gösterdi.

Pamukkale Üniversitesi Senatosu, “derslerin pekiştirilmesiamacıyla canlı ders kayıtlarının daha sonra izlenemeyeceğine karar verdi.

Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’nce yapılan açıklamada şöyle denildi:

Yeni eğitim öğretim yılında Üniversitemiz Senatosunun almış olduğu kararla uygulanacak olan eğitimde dijital dönüşüm sürecinde, özellikle derslerin pekiştirilmesi önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, öğrenciler ile akademisyenlerin bir araya geldiği canlı derslerde, interaktif uygulamalar ile dersin pekiştirilmesinin esas alınması nedeniyle öğrencilerimizin canlı derslere katılması zorunlu olup, canlı ders kayıtları daha sonra izlenemeyecektir.”

Üniversitenin öğrencileri karara tepki gösterdi. Pamukkale Üniversitesi’nden bir öğrenci, kararla ilgili şunları söyledi:

“Pandemi süreci dolayısıyla aileye olan sorumluluklarımız daha fazla arttı”

“Pandemi süreci dolayısıyla aileye olan sorumluluklarımız daha fazla arttı. Çünkü çalışanlar var, annesi babası çalışamayıp evde olan arkadaşlarımız var. Pandemi sürecinden dolayı izne çıkarılan arkadaşlarım şu an kafe gibi yerlerde çalışıyorlar.

Sanırım bir de yoklama sistemi getirildi. Galiba ‘Öğrenciyi daha fazla nasıl zorlayabiliriz?’ sorusunu sorup ona göre hareket ediyorlar. Çünkü Pamukkale Üniversitesi’nin şu zamana kadar öğrenciye yararlı tek bir işini görmedim sanırım. Eski rektörümüz de ‘Okulun bütçesi yok’ diye Pamukkale Üniversitesi bünyesinde çalışan öğrencilerin hepsini işten çıkarmıştı. Onların hepsi de çok paraya ihtiyacı olan insanlardı. O yüzden şaşırmadık, başımıza daha kötü ne gelebilir ki sorusunu soruyoruz.

“Dersin önem derecesine göre bilgisayardan mı yoksa telefondan mı dinlenmesi gerektiğine karar veriyoruz”

Benim dersim 17.00’da ve kardeşlerimin dersleri de o civarlarda. Öğretmenleri genelde öğleden sonra ve akşam ders yapıyor. Evde 2 telefon, 1 bilgisayar ve 5 öğrenci var. Tabii dersi sabah erkenden olduğu için ablamı saymıyorum, o da sonrasında telefonunu veriyor. Telefonda bazen aksaklıklar yaşandığı için dersin önem derecesine göre bilgisayardan mı yoksa telefondan mı dersini dinlemesi gerektiğine karar veriyoruz durum o kadar vahim.

“Keyfi” dersler için izin yok

Üniversite, dersleri çakışan öğrencelerin şube değişikliği dilekçesini zorunlu hallerde kabul edeceğini, “keyfi” olarak seçilen derslere ilişkin dilekçelerin ise reddedileceğini açıkladı.

Çalışan ya da maddi olanakları kısıtlı olan öğrencilerin dersleri izleyebilmelerine ilişkin bir düzenleme getirmeyen Üniversite’ye, öğrenciler sosyal medyadan tepki gösterdi.

Üniversite, geçen yıl eski rektörün kararıyla Prof. Dr. Hüseyin Bağ kantin ve kütüphanede yarı zamanlı çalışan 150 öğrenciyi bütçe yetersizliği gerekçesiyle işten çıkarmıştı. Ayrıca Prof. Dr. Bağ, eşi Derya Bağ’ı ilk olarak İslami Bilimler Enstitüsü’ne sekreter olarak, ardından da Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne bilgisayar işletmeni olarak görevlendirmesiyle gündeme gelmişti. Sonrasında da 7 Temmuz’da yayımlanan Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığı kadrosu için açılan ilanın kriterlerini karşılayan ve başvuran tek kişi eşi Derya Bağ olmuştu. Yükseköğretim Denetleme Kurulu, eşine özel kadro ilanı yayımlayan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ’ı görevinden uzaklaştırmıştı.

YÖK, eşine özel ilan açan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ’ı görevinden uzaklaştırdı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz