Ana Sayfa Dış haberler Uzmanlar uyardı: COVID-19 virüsü 8 metreye kadar yayılıyor

Uzmanlar uyardı: COVID-19 virüsü 8 metreye kadar yayılıyor

Amerika’da bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) COVID-19’a karşı 2 metrelik sosyal mesafenin yeterli olmadığını ortaya koydu. MIT’in yaptığı araştırmada Koronavirüs ile enfekte olan birinin hapşırığının ya da öksürüğünün 8 metreye kadar yayıldığını ortaya koydu.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs salgını dünya genelinde yayılmaya devam ediyor. 11 Mart’ta Türkiye’de ilk vakanın görülmesinden bu yana toplam vaka sayısı 6 milyonu aştı. Koronavirüs vakaları dünya genelinde toplamı 216 milyon civarına ulaşırken, en yüksek can kaybının ise Amerika’da olduğu biliniyor. ABD’nin ardından en fazla vaka görülen ülkeler Hindistan, Brezilya ve Rusya olarak sıralanırken Türkiye ise yedinci sırada yer alıyor.

2 metrelik sosyal mesafe yeterli değil!

Ülkeler Koronavirüse karşı çeşitli önlemler alırken; maske, hijyen ve mesafe alınan önlemlerin başında yer alıyor. Ancak Amerika’da bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) COVID-19’a karşı 2 metrelik sosyal mesafenin yeterli olmadığını ortaya koydu. MIT’in yaptığı araştırma, Koronavirüs ile enfekte olan birinin hapşırığının ya da öksürüğünün 8 metreye kadar yayıldığını ortaya koydu.

Her geçen gün dünyanın farklı bölgelerinden binlerce vaka bildirilirken, uzmanlar bildirilen asıl rakamın on kat daha fazla olduğunu savunuyor. Bilim insanları, vaka sayılarının artmasını sosyal mesafenin geri plana itilmesine bağlıyor. MIT’in yaptığı araştırmada, sıcak ve nemli bir atmosferde hapşırma ve öksürük ile atılan viral damlacıkların saniyede 10 ila 30 metre arasında seyahat edebildiği gözlemlendi.

Yapılan araştırmaların ardından bilim insanları, COVID-19 ile efekte olan birinin 8 metreye kadar bulaşıcı gaz bulutu yaydığını ifade etti. Viral damlacıkların nemli ve sıcak havada gaz bulutu olduğunu dile getiren Amerikalı Profesör Lydia Bourouiba, 2 metrelik sosyal mesafenin yeterli olmadığını belirtti ve kişisel koruma ekipmanlarının ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Enfekte olan kaynağın hapşırması ile viral damlacıkların farklı oranlarda yüzeylere yerleştiğini ifade eden Bourouiba, damlacıkların buharlaştığını ve bu sayede viral maddelerin saatlerce havada asılı kaldığını dile getirdi.

COVID-19 pandemisi aşılamaya oranla hızlı yayılıyor

Dünya genelindeki aşılama programına rağmen COVID-19 vakaları hızlı bir artış eğilimini izliyor. Özellikle İspanya ve Fransa başta olmak üzere ABD, Hindistan, Birleşik Krallık gibi birçok yerde vaka sayıları aşılamaya oranlara paralel şekilde artmaya devam ediyor. Uzmanlar vaka sayıları yerine, ölüm istatistikleri ve hastaneye yatış oranı gibi süreçlerin aşılamada daha belirleyici olduğunu söylüyor.

Aşılama, hastaneye yatış oranını etkiliyor

Uzmanlar, aşılama çalışmasından geçen kişilerin hastaneye kaldırılma oranına bakarak ‘aşıların işe yaramadığına’ dair iddiaları doğru bulmuyor. Aşıların yüzde 100 koruma sağlamadığını söyleyen bilim insanları, ortaya çıkan verilerin ölüm riskini azalttığını gösterdiğini söylüyor.

Maske zorunluluğunun hafiflemesi ve sosyal mesafenin azaltılması COVID-19 vaka sayılarının artmasına neden olan etkenler arasında yer alıyor. Bununla birlikte daha fazla kişiye yapılan test oranları da vakaları tespit etmede sayıları yukarı çekiyor. Bilim insanları, aşı dozlarını tamamlamayan ya da aşılanmayan kişilerin, aşıları etkisiz kılan mutasyonların ortaya çıkmasına neden olabileceğini söylüyor. Uzmanlar, bu riskin önüne geçmek için herkesin aşı olması gerektiğine vurgu yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz