Ana Sayfa Önemli Uzmanlar uyarıyor: “Sanal ortam, çocuk istismarının en yoğun olduğu ortamdır”

Uzmanlar uyarıyor: “Sanal ortam, çocuk istismarının en yoğun olduğu ortamdır”

Teknolojiyle erken yaşta tanışan çocukların sosyal gelişimlerinin olumsuz etkilendiğini belirten Çocuk Gelişimi Uzmanı Ergün, çocuk istismarının da en çok sanal ortamda yaşandığına dikkat çekti.

Çocuk Gelişimi Uzmanı Emine Ergün, küçük yaşta teknolojiyle tanışan çocukların yaşadığı olumsuz durumlardan bahsetti. 2 yaşına kadar hiçbir çocuğun ekran karşısında olmaması gerektiğini vurgulayan Ergün, çocuk istismarının en yoğun yaşandığı yerin ise sanal ortam olduğunu kaydetti.

0-2 yaşta 0 ekran           

Çocuk Gelişimi Uzmanı Emine Ergün

“Teknolojiyle erken yaşta tanışan çocukların sosyal gelişimleri olumsuz etkilenebiliyor. Daha izole oldukları, iletişime ve etkileşime daha kapalı oldukları gözlenebiliyor. Dil gelişimi açısından değerlendirildiğinde konuşma gecikmesi yaşadıkları, kelime hazinelerinin daha az olduğu, motor gelişim açısından ise görme problemleri yaşadıkları gözlenebiliyor. 0-2 yaş aralığında çocukların ekranla hiç temasının olmaması lazım. Sloganımız; 0-2 yaşta 0 ekran. 2 yaştan sonra günde 15 dakika, 3 yaştan sonra günde 30 dakika şeklinde çoğaltılabilir.”

“Çocukların 13 yaşından önce cep telefonları ve sosyal medya hesapları olmamalı”

“Çocuklar bildikleri ve maruz kaldıkları şeyleri talep eder. Eğer çocuk anne babası aracılığıyla sosyal medyaya fazla maruz kaldıysa, bu alanı talep etmesi doğaldır. Çocukların 13 yaşından önce kendilerine ait cep telefonlarının ve kendilerine ait sosyal medya hesaplarının olması doğru değildir. Özellikle çok küçük yaştaki çocuklar anne babalarının davranışlarını çözümledikten sonra, anne babaları onlara tablet telefon versin diye, onların onaylamadıkları davranışları yapmaya başlayabiliyor. Çünkü çocuklar biliyor ki, eğer olumsuz davranışlar sergilerlerse, anneleri ve babaları onlara tablet ve telefon verecek. Ayrıca sanal ortam çocuk istismarının en yoğun olduğu ortamdır. Çocuklar oyun oynarken ekranın yanında ya da altında çıkan reklamların içeriği ya da oynadıkları oyunların içeriği, onların gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir. Çocukların yaşıtlarıyla oynadıkları oyunda iletişim var, etkileşim var, sıra bekleme, işbirliği, yardımlaşma gibi davranışlar var. Model alma yoluyla yaşıtlarından öğrendikleri davranış modelleri var. Ancak sanalda oynanan oyunlarda bunları bulabilmek mümkün değil.”

“Aileler, tablet ve telefonla oynayan çocuklarını kontrol etmeli”

“Anne ve babalar, çocuklarını teknolojik aletlerin olumsuz etkilerinden korumalı. 2 yaşa kadar çocuklar ekrana hiç maruz kalmamalı. Ancak bu koruma izolasyona dönüşmemeli. 2 yaşından sonra çocuk sınırlı sürelerde ekranı tanımalı ve yaşına uygun şeyler izlemeli. Amacımız çocukları teknolojiden izole etmek değil, korumak. Çağımızın teknoloji çağı olduğunu düşündüğümüzde onları izole etmek de gelişimleri açısından doğru olmaz. Aileler çocuklarına tablet ve telefonla oyun oynamada süre sınırlaması koymalıdır.  Bu süre sınırlamasında anne babaların tutarlı ve kararlı olmaları da çok önemli. Çocukları tablet ve telefonla oyun oynarken ne tür oyunlar oynadıklarını, ne tür videolar izlediklerini kontrol etmelerinde de fayda var.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz