Ana Sayfa Sağlık Uzun süre devam eden stres, ağır depresyonun habercisi

Uzun süre devam eden stres, ağır depresyonun habercisi

Psikiyatrist Prof. Dr. Ercan Dalbudak, COVID-19 salgını ile artan depresyon vakaları ile ilgili sorularımızı yanıtladı. Dalbudak, “Ağır (majör) depresyonun en ciddi sonucu, intihar girişimi ve ölümdür. Bu yüzden depresyon belirtileri gösteren kişiler, mutlaka uzman bir psikiyatriste başvurmalıdır” dedi.

COVID-19 salgını tüm dünyada etkisini sürdürürken salgın dolayısıyla depresyon vakalarında da artış gözlendi. Peki depresyon belirtileri nelerdir? Sıklıkla hangi yaşlarda görülmektedir? Depresyon tedavi edilmezse sonuçları ne olur? Psikiyatrist Prof. Dr. Ercan Dalbudak, depresyon ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

En tehlikelisi: Ağır depresyon

“Depresyon, depresif (çökkün) duygudurum, ilgi ve istek kaybının olduğu, aynı zamanda işlevselliğin de bozulduğu tedavi edilmesi gereken psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Bu durum kişide en az iki hafta boyunca hemen hemen her gün görülür. Bu belirtilerin yanında iştah, uyku, psikomotor değişiklik, anerji, konsantrasyon sorunları, suçluluk duyguları ve ölüm düşüncelerinin olduğu da görülebilir. En tehlikelisi de ağır (majör) depresyondur. Bu depresyonun en ciddi sonucu ise intihar girişimi ve ölümdür. Bu yüzden depresyon belirtileri gösteren kişiler, mutlaka uzman bir psikiyatriste başvurmalıdır”

“Sıklıkla 20’li yaşların başında görülür”

“Depresyonun oluşması tek bir nedene bağlı değildir. Genelde genetik yatkınlık, kişinin eşini kaybetmesi, evlenmesi, emekliye ayrılması, işsizlik gibi hayatını değiştiren olaylar, uzun süre devam eden stres ve bedensel bir hastalık da depresyonun başlamasına neden olabilir. Depresyon her yaş, cins ve ırkta görülebilen bir rahatsızlık olmasına rağmen sıklıkla 20’li yaşların başında görülür.”

“Depresyon eğer tedavi edilmezse…”

“Depresyon, tedavi edilebilen ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. En uygun tedavi yöntemi ilaç tedavisi ve psikoterapidir. Depresyon tedavisinde kullanılan antidepresanların bağımlılık yapmadığını da söylemek isteriz. Antidepresanlar depresyon hastalığında başarıyla kullanılmakta ve hastaların normal hayatlarına tekrar dönmelerine yardımcı olmaktadır. Ancak ilaca mutlaka uzman bir psikiyatrist tarafından başlanmalı ve onun önerisi doğrultusunda kesilme kararı verilmelidir. Bazı hastalar ise kronik depresyonda oldukları için bu kişilerin daha uzun tedaviye ihtiyaçları olabilir. Bu nedenle eğer psikiyatrist, kişinin ilaç kullanmasına karar vermişse kişi bu ilaçları kendi başına kesmemelidir. Psikoterapi ise hastalık dönemlerinin tekrarlamasını önlemek için iyi bir yöntemdir. Uygun hastalar için ilaç tedavisi ile psikoterapinin birlikte uygulanması daha yüz güldürücü sonuçlara neden olacaktır. Depresyon eğer tedavi edilmezse yaşam kalitesinde düşme ve yeti yitimine neden olabilir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz