Ana Sayfa Kültür-Sanat Vakıflar Genel Müdürlüğü sanal toplantıları önce yasakladı, sonra geri çekti

Vakıflar Genel Müdürlüğü sanal toplantıları önce yasakladı, sonra geri çekti

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy imzasıyla dün yayımlanan kararda, vakıfların sanal ortamda toplantı alması yasaklanmıştı. Gelen tepkiler üzerine bir yazı daha yayınlayan Müdürlük, bu kararı geri çekti.

İçişleri Bakanlığı’nın 16 Mart 2020 tarihinde “Coronavirüs Tedbirleri” konulu Genelgesi ile Sivil Toplum Kuruluşlarının (dernek, vakıf) genel kurulları ve insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetlerinin yasaklandığını hatırlatan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü, dün yayınladığı karar ile sanal ortamdaki toplantıları da yasakladı.

Gelen tepkiler üzerine Müdürlük, bir önceki yazıya atıfta bulunmadan yasağın seçimli genel kurulları kapsadığını belirten ikinci bir yazı göndererek bu kararı değiştirdi.

“Sanal toplantı devletin tedbirlerini hiçe saymaktır”

Müdür Burhan Ersoy imzasıyla gönderilen ilk kararda, tüm uyarılara rağmen sanal normal toplantıların devam etmesi üzerine tüm toplantıları yasaklama kararı alındığı belirtilirken, sanal ortam da dahil olmak üzere yapılan bu toplantıların, “Devlet tedbirlerini hiçe saymak” olduğu iddia edildi.

Kararda, İçişleri Bakanlığı’nın yasak kararına uymayıp toplantılarını (genel kurul veya diğer toplantılarını) elektronik/sanal ortamda yaptığı ve devletin tedbirlerini hiçe sayması gerekçesiyle vakıflar tarafından yapılacak tüm toplantıların (sanal ortamda yapılacaklar da dahil olmak üzere) 1 Temmuz tarihine kadar durdurulduğu duyuruldu.

İkinci yazıda düzeltildi

Belirsizlik ve tartışmalar devam ederken Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden ikinci bir yazı geldi. Yazıda, vakıfların herhangi bir faaliyetinin ve yönetim kurullarının yetkilerine dokunmaksızın yalnızca seçimli genel kurul toplantılarının iptal edildiği duyuruldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz