Ana Sayfa Bilim Valilikten NASA’ya Salda Gölü için açık davet

Valilikten NASA’ya Salda Gölü için açık davet

NASA'nın Salda Gölü ile Mars'taki Jezero Krateri arasında coğrafi benzerlikler olduğununu belirten paylaşımının ardından açıklama yapan Burdur Valisi Ali Arslantaş, "İnsanoğlu henüz Mars’a gidemiyor, ama siz çıkın çıkın Salda gölümüze gelin" dedi.

Burdur Valisi Ali Arslantaş, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), Mars’taki Jezero Krateri ile Burdur’daki Salda Gölü’nün benzer bir mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olduğunu açıklamasının ardından Salda Gölü fotoğrafları ile sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

Yurttaşları Salda Gölü’nü görmeye davet eden Arslantaş, “Salda Gölü, Mars’taki Jezero Krateri ile jeolojik benzerliklere sahiptir diyor NASA. İnsanoğlu henüz Mars’a gidemiyor, ama siz çıkın çıkın Salda gölümüze gelin” ifadelerini kullandı.

Millet Bahçesi yapım çalışmalarında dokusuna zarar verilen Salda Gölü’nde gözler halen yargıda. Bu ayın başında Göl’de bilirkişi çalışmaları yapılmış, açıklamalara göre verilen zarar yetkililerce kabul edilerek projede revizeye gidilmişti. Gölde yapılan son çalışmalardan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) raporunda ise gölün turizm baskısıyla yok edildiğine, alınan kararlardan acilen dönülerek millet bahçesinden derhal vazgeçilmesi gerektiğine dikkat çekilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz