Ana Sayfa Ekonomi Varlık Fonu Genel Müdürü Sönmez: Turkcell’in devri bilek bükme değil, kasabanın şerifliği

Varlık Fonu Genel Müdürü Sönmez: Turkcell’in devri bilek bükme değil, kasabanın şerifliği

TVF Genel Müdürü Zafer Sönmez, Turkcell hisselerinin satın alımı için konuştu. Durumun "özel sektörün bileğini bükme" değil, "kasabanın şerifliği" olduğunu savunan Sönmez, süreci Erdoğan'ın "sorun çözün" talimatıyla başladığını açıkladı.

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Zafer Sönmez, Turkcell hisselerinin satın alınmasına kovboy filmlerindeki kasabanın şerifi benzetmesi yaptı. Ekonomistler, satın almayı özel sektörün bileğini bükmek niyetiyle yapılmış bir hamle olarak değerlendirmişti. Şirketin hissedarları arasındaki anlaşmazlığa Mayıs 2019’da dahil olduklarını söyleyen Sönmez, süreci Dünya yazarı Vahap Munyar’a değerlendirdi.

Satın alma geçen perşembe günü açıklandı. Süreci, Turkcell İletişim hisselerinin yükselişe geçmesi takip etti. Sönmez, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Kağıt üstünde de olsa 150 milyon dolar koyup, 2 günde 30 milyon dolar artıya geçebildiğimiz ortaya çıktı. Bu operasyon, yıllanmış hissedar kavgalarını bitirmesiyle Turkcell’in önünü açacak. TVF de, “Türkiye’nin varlıklarını satacak” imajını önemli ölçüde kafalardan silecek…” ifadelerini kaydetti.

Yabancının bileğini bükmedik, “kapan iskontosu” oluştu

Sönmez, Turkcell operasyonu üzerine dikkatini çeken şu yorumu paylaştı:

“Devlet yabancının bileğini büktü Telia’yı kaçırdı, diyenler var. Bilek bükmek asla söz konusu değil. Telia Company, bu işlemden memnuniyetini kendi açıklamalarıyla ortaya koydu. Turkcell’deki çatı şirketlerdeki veto haklarının tarafları birbirlerini kapana kıstıran noktaya getirdi. Kapana kısılmışlık bir iskonto değeri yaratıyor. Telia’ya ödenecek 530 milyon dolarlık bedel, söz konusu iskonto düşünülerek hesaplandı.”

Erdoğan işaret etti, Sönmez çözdü

Sönmez, Genel Müdür olmasından bu yana Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından sıklıkla vurgulanan 3 sorunu “çözdüğünü” de vurguluyor. Bu başlıklar: Milli Piyango, İstanbul Finans Merkezi ve Turkcell. Sönmez, açıkça bu adımın Erdoğan’ın “sorun çözün” talimatının ardından atıldığını söyledi.

Hisselerin devri davalar çekilince gerçekleşecek

Sönmez, taraflar arasındaki anlaşmazlıkların çözüldüğünü “O günlerde taraflar birbirlerine silahları doğrultmuştu. Biz, ‘Silahları indirin, kasaya koyun. Madem aynı masanın etrafındayız, sorununuz neyse yardımcı olalım, çözülsün. Çözüm istemiyorsanız, barda değil, çıkın dışarıda hesaplasın” diyerek açıkladı.

Türkiye Varlık Fonu’na geçecek yüzde 26,2’nin içindeki 15’lik bölüm, imtiyaz hakkını da getiriyor. Buna göre, yönetim kurulunda çoğunluğu TVF temsil edecek. Hisselerin devrinin tarafların birbirleri aleyhine British Islands’da açtıkları davalar geri çekilip, işlem tamamlanma noktasına gelince, gerçekleşeceği açıklandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz