Ana Sayfa Çalışma Hayatı Vekilliğinin düşürülmesi beklenen Gergerlioğlu’ndan “Basın Kartı” teklifi

Vekilliğinin düşürülmesi beklenen Gergerlioğlu’ndan “Basın Kartı” teklifi

Yargıtay’ın 2,5 yıl hapis cezası kararını onamasının ardından vekilliğinin düşürülmesi beklenen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun son kanun teklifi basın mensupları için oldu. Gergerlioğlu, internet sitesinde çalışan basın mensuplarına da basın kartı verilmesini isterken, yeni bir yapıya sahip Basın Kartı Kurulu önerdi.

Yargıtay’ın 2,5 yıl hapis cezası kararını onamasının ardından vekilliğinin düşürülmesi beklenen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun son kanun teklifi basın mensupları için oldu. Gergerlioğlu, internet sitesinde çalışan basın mensuplarına da basın kartı verilmesini isterken, yeni bir yapıya sahip Basın Kartı Kurulu önerdi.

Gergerlioğlu’nun ‘terör örgütü propagandası’ suçlamasıyla aldığı 2,5 yıl hapis cezası Yargıtay 16. Dairesi tarafından oyçokluğu ile onandı. Gergerlioğlu hakkındaki kararın önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu’nda okunarak, vekilliğinin düşürülmesi bekleniyor. Eğer Gergerlioğlu’nu önümüzdeki hafta vekilliği düşürülürse son kanun teklifi basınla ilgili olacak.

Gergerlioğlu, 5187 sayılı Basın Kanununda değişiklik yapılmasına dair teklifinde, internet sitelerinde ile bazı ‘muhalif’ basın kuruluşlarında çalışan basın emekçilerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Bakanlığı’ndan alınan basın kartının verilmediğine dikkat çekerek, “Özellikle dijital basına söz konusu Basın Kanunu çerçevesinde basın kartı verilememesi, halkın bilgi edinme hakkına getirilen bir kısıtlama niteliği arz etmektedir. Çağın gereklilikleri göz ardı edilmemeli Basın kartı imkanı dijital basın çalışanlarına da sağlanmalıdır” dedi.

“Devletin vermesi demokrasi için soru işareti”

Basın kartının devle tarafından verilmesinin bile demokrasinin temini açısından soru işareti yarattığına vurgu yapan Gergerlioğlu, telifinde şunları belirtti:

“Demokrasinin bir gereği olan özgür basının temini için ilk başta gazetecilik mesleğini ifa edenlerin basın kartına ulaşabilmesi gerektiği de şüphesizdir. Bu noktada basın kartlarının devlet tarafından verilmesi demokrasinin temini için soru işareti oluşturmaktadır. Bu soru işaretlerinin giderilmesi ve özgür basının temini adına meslek örgütleri tarafından akredite edilen Basın Kartı Kurulu kurulmalı ve basın kartı verme yetkisi bu kurulda olmalıdır.”

Gergerlioğlu, yasaya, ‘basın kartı’ başlığı altında “Basın kartı, her türlü radyo, televizyon, gazete ve dergi gibi basın-yayın organları ile dijital ortamlarda basın-yayın faaliyeti yürüten kişilere verilen resmi nitelikte bir kimlik belgesidir” ifadelerinin eklenmesini istedi.

“Meslek örgütleri ve sendikalar yer almalı”

Gergerlioğlu, basın kartlarının ise meslek kuruluşları, sendikaların yer aldığı ‘Basın Kartı Kurulu’ tarafından verilmesi gerektiğine dikkat çekerek, kanuna eklenmesi gereken maddeyi şöyle açıkladı:

“Basın Kartı Kurulu; süreli yayın organları sahip ve/veya çalışanlarınca oluşturulan meslek kuruluşlarının üyeleri arasından belirlenecek iki üye, bölgesel veya yerel nitelikte faaliyet gösteren basın-yayın kuruluşlarının sahibi veya tüzel kişi temsilcisi arasından belirlenecek iki üye, ulusal düzeyde yayın yapan radyo ve/veya televizyonları temsil eden meslek kuruluşlarının üyeleri arasından belirlenecek iki üye, basın kartı sahibi gazetecileri temsil eden sendikaların üyeleri arasından belirlenecek dört üye ve İletişim Fakültesi dekanları arasından belirlenecek bir üye olmak üzere toplam on bir üyeden oluşur. Belirlenecek üyelerin, en az beş yıldır basın kartı taşımakta olan meslek mensupları arasından seçilmeleri şarttır.”

“Üyelerin görev süresi 2 yıl”

“Kurul üyeleri, ilk toplantılarında kendi aralarında bir başkan ve bir başkan yardımcısı seçerler. Üyelerin görev süresi iki yıldır. Süresi dolan üyeler yeniden seçilebilir. Herhangi bir nedenle üyeliğin boşalması veya temsil ettikleri kuruluşların faaliyetlerinin sona ermesi halinde, boşalan üyenin süresini doldurmak üzere aynı usulle yeni bir üye seçilir. Kurul ilk toplantısında üyeleri arasından iki yıl süre için bir başkan ve bir başkan vekili seçer. Kurulun çalışma usul ve esasları Kurul tarafından belirlenir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz