Ana Sayfa Politika Yargıda “e-Duruşma” dönemi başladı

Yargıda “e-Duruşma” dönemi başladı

Türkiye'de avukatların bulundukları yerlerden duruşmalara video konferansla katılmalarını sağlayan "e-Duruşma" uygulaması, Ankara Batı Adliyesi 1. Tüketici Mahkemesinde görülen duruşmayla başladı.

Adalet Bakanlığı, Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde yer alan, avukatların hukuk mahkemelerinde taraf oldukları duruşmalara video konferansla katılmalarını sağlayan “e-Duruşma”, bugün ilk kez Ankara Batı 1. Tüketici Mahkemesinde görüldü.

Taraf avukatı duruşmaya, elektronik imza yöntemiyle kimlik doğrulaması yaptıktan sonra bürosundan bağlandı. Mahkeme salonuna kurulan ekranda, avukat ve salonun görüntüsü yer aldı.

“e-Duruşma” nasıl yapılacak?

Test çalışmalarına Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de katıldığı e-Duruşma sisteminin yazılımı ve geliştirmesi Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünce yapıldı. e-Duruşma sistemi ile avukatlar, farklı şehirlerdeki duruşmalarına video konferans yöntemiyle katılabilecek.

Avukatlar, “UYAP Avukat Portalı” üzerinden “Duruşma Sorgula” menüsünden sorgulama yaptıktan sonra duruşmadan 24 saat öncesine kadar gerekçelerini de yazarak ilgili mahkemeye “e-Duruşma” talebi gönderecek.

Hakimin Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden talebi kabul etmesinden sonra avukatlar, duruşmaya portal üzerinden katılabilecek ve uygulama aracılığıyla bağlandıkları duruşmalarda cübbe giymek zorunda olacak. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz