Ana Sayfa Eğitim YÖK, eşine özel kadro açan rektöre soruşturma açtı

YÖK, eşine özel kadro açan rektöre soruşturma açtı

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ hakkında, Personel Daire Başkanlığı kadrosuna eşi için özel ilan açması üzerine YÖK tarafından soruşturma açıldı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ hakkında soruşturma açtı.

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada, Rektör Bağ’a açılan soruşturmaya, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğünce 7 Temmuz 2020’de öğretim görevlisi kadrosu için çıkılan ilan gerekçe gösterildi.

Açıklamada, “İlanda özel şartların kişiye özel olarak belirlenerek rektörün eşini tarif eder şekilde olması nedeniyle; Yükseköğretimin teamül ve etik ilkeleri ile bağdaşmayacak nitelikte davranışları ile güvenirliği zedelenen rektör hakkında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 7 Ağustos tarihli talimatı ile Yükseköğretim Denetleme Kurulunca soruşturma yapılması uygun bulunmuştur” bilgisi verildi.

Yine aynı üniversitede 2017’de Bağ’ın eşinin enstitü sekreterliği görevine atanması konusunda, YÖK tarafından yapılan uyarı neticesinde üniversite tarafından yapılan işlemin geri çekildiği anımsatılan açıklamada, “Konuyu görüşmek üzere Yükseköğretim Genel Kurulu 10 Ağustos’ta toplanacak olup rektörün durumu bu toplantıda acil olarak değerlendirilecektir. YÖK olarak, akademik camianın itibarını zedeleyen uygulamalara, tutum ve davranışlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini kesin bir dille ve uyarı mahiyetinde ifade ederiz” vurgusu yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz