Ana Sayfa Eğitim YÖK, para karşılığı tez yazanlar ve yazdıranlar hakkında suç duyurusunda bulundu

YÖK, para karşılığı tez yazanlar ve yazdıranlar hakkında suç duyurusunda bulundu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), para karşılığı tez ve ödev hazırlayan ve hazırlatan şüpheliler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. YÖK'ün suç duyurusuyla, doktora tezini kendisinin yazmadığı ortaya çıkan Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak'ın da ceza alıp almayacağı sorusu akıllara geldi.

YÖK avukatları tarafından Ankara Adliyesi’ne sunulan suç duyurusu dilekçesinde, para karşılığı tez ya da ödev yaparak nitelikli dolandırıcılık ve suça yardım suçlarını işleyen internet siteleri ve buralardan yardım alarak üniversiteleri dolandırmaya teşebbüs edenler hakkında kamu davası açılması talep edildi. Suç duyurusu dilekçesinde, başkaları için para karşılığı tez ya da ödev yapıldığı ve online sınavlarda yardımcı olunduğu belirtilen internet sitelerinin ve sosyal medya hesaplarının açık adreslerine yer verildi.

Açıklamada, suç duyurusunda danışmanlık/tez yazım ofisleri yetkilileri ile bu yerlerden yardım alarak tez, bitirme projesi, ödev gibi bilimsel çalışma üreterek kamu kurumlarını aldatanlar ve savcılıkça yapılacak soruşturma sonucunda tespit edilecek faillerin “dolandırıcılık, nitelikli dolandırıcılık ve suça yardım etme” suçlarından cezalandırılmaları istenildiği belirtildi. YÖK açıklamasında, konu hakkında daha önce üniversitelerin uyarıldığı belirtilerek, suçu işleyen söz konusu kişilerin tezlerinin iptalinin yanı sıra hapis ve para cezaları da alabileceği ifade edildi.

Berat Albayrak da ceza alacak mı?

2016 yılında Maliye ve Hazine eski Bakanı Berat Albayrak’ın da doktora tezini kendisinin yazmadığı ortaya çıkmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Albayrak’ın tezinin Marmara Üniversitesinden Prof. Dr. Erişah Arıcan’ın ve asistanlarının yazdığı ortaya çıkmıştı. 2016 yılında sızdırılan Wikileaks belgelerinde Berat Albayrak ile ilgili yer alan çarpıcı iddalardan biri de bu konu hakkındaydı.

CHP’li Aytuğ Atıcı Meclis kürsüsünden Berat Albayrak’ın nükleer santrali eleştiren doktora tezini okumuş, damat Albayrak cevap verememişti. Mail şöyle:

“Sevgili Berat, yarınki tez izleme ile ilgili, 12 slayttan oluşan bir sunumu sana gönderiyorum. Tezi jüri üyelerinin sayısı kadar çoğaltırsan iyi olur. Şimdi ben model taraması da yapıyorum. Tezle ilgili eksiklikleri de tamamlamaya devam edeceğim. Kolay gelsin, iyi çalışmalar, yarın görüşmek üzere.
Erişah”

“Sevgili Berat Bey, Ekteki dosyada da göreceğiniz gibi, geçen hafta size verdiğimiz “yapılacaklar listemiz”deki görevlerin büyük kısmını tamamladık. Sadece Türkiye’deki yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili kısa bir yer kaldı. Onun dışında biz an itibariyle ekonometrik modele başlıyoruz. O konuda da gelecek hafta verileri toplayarak Doç. bir arkadaşımızla o kısmı da tamamlayacağız. Sizden de şunları rica ediyoruz: * Proje finansmanı ile ilgili olan ve başında 292 bulunan İngilizce metnin dip notlu çevirisi. * Geçen haftadan kalan görevlerinizi tamamlama. * Dip notlarda çok fazla tekrar edenleri saptayıp yerine yeni kaynakları yerleştirme. * Genel olarak tezi gözden geçirerek, eksik bulduğunuz yerleri bize söylemeniz. Mevcut durumlar itibariyle, bayram sonrası sizinle görüşeceğiz. Biz bu arada kendi kısımlarımızı bitiriyoruz. Size de çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Prof. Erişah ve asistanları.” (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz