Ana Sayfa Ekonomi Yumurta üretimi düşüyor fiyatlar yükseliyor

Yumurta üretimi düşüyor fiyatlar yükseliyor

Markette tanesi 1,5 TL’ye yaklaşan yumurta üretiminde düşüş devam etti. Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yumurta üretimi yüzde 0,6 azaldı. Kasım ayında bir önceki aya göre tavuk yumurtası üretimi yüzde 0,9 azalarak 1,7 milyar adet oldu.

Markette tanesi 1,5 TL’ye yaklaşan yumurta üretiminde düşüş devam etti. Ocak-kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yumurta üretimi yüzde 0,6 azaldı. Kasım ayında bir önceki aya göre tavuk yumurtası üretimi yüzde 0,9 azalarak 1,7 milyar adet oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kanatlı eti ve yumurta üretimi verilerini paylaştı. Ebadına göre fiyatı değişen yumurtanın toptan ve vergisiz fiyatı 75 kuruşun üzerine çıktı. Markette ise orta boy yumurtanın fiyatı 1,5 TL’ye yaklaştı. TÜİK verilerine göre kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre tavuk eti üretimi yüzde 1,1, tavuk yumurtası üretimi yüzde 0,3, kesilen tavuk sayısı yüzde 0,2 artarken, hindi eti üretimi yüzde 13,6 azaldı. Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre tavuk eti üretimi yüzde 0,02 artarken, hindi eti üretimi yüzde 0,2, kesilen tavuk sayısı yüzde 0,3, tavuk yumurtası üretimi ise yüzde 0,6 azaldı.

Kasım ayında bir önceki aya göre tavuk eti üretimi yüzde 1,5 azalarak 169 bin 903 ton olarak gerçekleşti. Kasım ayında bir önceki aya göre kesilen tavuk sayısı yüzde 0,6 azalarak 95 milyon 225 bin adet oldu. Kasım ayında bir önceki aya göre tavuk yumurtası üretimi yüzde 0,9 azalarak 1,7 milyar adet oldu. Kasım ayında bir önceki aya göre hindi eti üretimi yüzde 10,1 artarak 4 bin 587 ton olarak gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz