Ana Sayfa Dış haberler Yunanistan, mültecilerin geçişini durdurmak için ses dalgası silahları kullanmaya başladı

Yunanistan, mültecilerin geçişini durdurmak için ses dalgası silahları kullanmaya başladı

Yunanistan yönetimi, mültecilerin Avrupa’ya geçişini durdurmak için insan vücudunda ağrı ve şoka neden olabilecek güçlü ses dalgaları yayan silahlar kullanmaya başladı.

Yunanistan yönetimi, mültecilerin Avrupa’ya geçişini durdurmak için insan vücudunda ağrı ve şoka neden olabilecek güçlü ses dalgaları yayan silahlar kullanmaya başladı.

Daily Mail‘in haberine göre, uzun Menzilli Aktif Akustik Uyarıcı (LRAD) sistemi, Balkanlar ve Güneydoğu Avrupa’dan geçen Meriç nehri boyunca Yunanistan’ın Dedeağaç eyaletinde kuruldu. Kurulan cihazların, insan vücudunda ağrı ve şoka neden olabilecek güçlü ses dalgaları yaydığı biliniyor.

Yunanistan yönetimi, bu sistemi kara sınırını geçmeye ya da tekneyle karaya çıkmaya çalışan mülteci topluluğunu uzaklaştırmak için kullanacak.

Ses dalgası silahları, normalde vahşi yaşamı uzak tutmak için havaalanlarında, rüzgar ve güneş santrallerinde, nükleer enerji tesislerinde, gaz ve petrol platformlarında da kullanılıyor. Ses bombası ve sonik silahlar olarak da bilinen LRAD sisteminin insanlar üzerinde kullanımı, insan hakları tartışmalarını da beraberinde getiriyor.

Ne olmuştu?

Avrupa’ya girme girişimlerinde Türkiye’den Yunanistan’a geçen mülteci sayısının artması nedeniyle, Yunan makamları Şubat ayından bu yana kapsamlı önlemler almış ve Kastanies sınırını Türkiye’nin Pazarkule sınır kapısı ile kapatmıştı. Hatta Yunan güçleri Pazarkule’nin karşısındaki sınır noktasında bir hendek kazmış ve muhafız sayısını artırmıştı. Mart ayında da güvenlik güçleri Maritsa Nehri kıyısındaki Kastanies’de geniş dikenli tel örgüler kurmuştu. (BB)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz