Ana Sayfa Ekonomi Yurttaşın toplam borcu 967 milyar lira oldu

Yurttaşın toplam borcu 967 milyar lira oldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, ağır ekonomik koşullar, pandemi ve hükümetin yanlış ekonomi politikaları nedeniyle yurttaşların; bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye toplam 967,6 milyar lira borcu olduğunu söyledi.

CHP Grup Danışmanlığı’nın verilerini paylaşan Dr. Müzeyyen Şevkin, Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere göre bu yıl 1 Ocak- 29 Temmuz günleri arasında icra ve iflas dairelerine toplam 4 milyon 112 bin yeni dosya geldiğini, yeni gelen dosya sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 923 bin adet arttığını vurguladı.

İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısının ise bir yıl öncesine göre 1 milyon 806 bin adet artarak 22 milyon 521 bine çıktığını dile getiren Dr. Şevkin, “Türk-İş’in hesapladığı açlık sınırı temmuzda bir önceki aya göre 39 lira artarak 2 bin 903 liraya, yoksulluk sınırı da 126 lira artarak 9 bin 457 liraya yükseldi. Birleşik-Kamu İş Konfederasyonuna göre ise temmuzda açlık sınırı bir önceki aya göre 45 lira artarak 3 bin 513 liraya, yoksulluk sınırı da 270 lira artarak 12 bin 195 liraya yükseldi” dedi.

Yurttaşların bankalara ve finansman şirketlerine olan borcunun 910,9 milyar lira seviyesinde olduğunu belirten Dr. Şevkin, bu borcun 19,5 milyar lirasının vadesinde ödenmediği için takibe alınanlardan oluştuğunu söyledi.

Yurttaşların toplam borcunun 737,1 milyar lirasının bireysel (konut, otomobil, ihtiyaç dahil) kredilerinden, 173,9 milyar lirasının da kredi kartlarından kaynaklandığını belirten Dr. Şevkin, yurttaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçlarının da 14,2 milyar lirasının tüketici kredilerinden, 5,3 milyar lirasının da kredi kartlarından olmak üzere toplam 19,5 milyar lira düzeyinde bulunduğunu ifade etti.

Bankaların yurttaşlardan zamanında tahsil edemedikleri için takibe aldıkları ancak daha sonra da varlık yönetim şirketlerine sattıkları alacaklarından kaynaklanan yurttaşın borcunun da Mart 2021 sonu itibariyle 30,3 milyar lira olarak açıklandığını dile getiren Dr. Şevkin, yurttaşların taksitli konut alımları nedeniyle Toplu Konut İdaresine (TOKİ) olan borçlarının ise 26,4 milyar lira bulunduğunu paylaştı.

“Türkiye uçuruma sürükleniyor”

Verilere ilişkin açıklama yapan Dr. Şevkin, orman yangınlarıyla mücadelede beceriksiz davranan hükümetin ekonomiyi de baltaladığını, toplumun tüm kesimlerinin işsizlikten adeta kırıldığını, AKP hükümetleri boyunca gerek iş dünyasında gerekse yurttaş nezdinde tamamen yanlış uygulanan ekonomik ve sosyal politikalar nedeniyle Türkiye’nin adeta uçuruma sürüklendiğini vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz