Ana Sayfa Çalışma Hayatı Ziraat mühendislerinden Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde cinsiyet eşitliği çağrısı: Toprak ana dertli

Ziraat mühendislerinden Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde cinsiyet eşitliği çağrısı: Toprak ana dertli

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), Dünya Kadın Çiftçiler Günü'ne ilişkin, "Toprak ana dertli" ifadesini kullanarak, "Kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçiler, üretim ve ev işlerinin birlikte yapılması, eğitim düzeyinin ve toplumsal statünün düşüklüğü, örgütlenmenin sağlanamaması, kısmi çalışma olanaklarının bulunmaması ve başta sosyal güvenlik olmak üzere çalışma yaşamı ile ilgili yasal mevzuattaki eksiklikler nedeniyle sorun yaşıyor" açıklamasını yaptı.

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ZMO Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Dünya Kadın Çiftçiler Günü’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Suiçmez, “Kadınların birçok ülkede iş gücünün en az yarısını oluşturduğu gerçeğini göz ardı eden gelişme stratejileri, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yol açar ve böylece tarım sektörüne potansiyelini tam olarak kullanma fırsatını tanımaz. Bu durum yalnızca kadınlar için olumsuz koşulları ortaya koymakla kalmaz aynı zamanda ülke için de bir olumsuzluktur” diyerek sağlıklı bir ekonomi ve dengeli bir kalkınma politikası için cinsiyet eşitliğine dayalı bir irade gerektiğini söyledi.

Suiçmez, “Kırsal kesimde kadınların geleneksel ev işleri, rutin günlük yaşam faaliyetleri, tarımsal faaliyetlere katılma gibi rollerinin çokluğu, çalışma koşullarını zorlaştırır. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği nedeniyle tüm bu kadın emeği resmi istatistiklere ve milli gelir hesaplarına da yansıtılmaz” dedi.

“Tarımda kayıt dışı çalışan kadın oranı yüzde 95”

Suiçmez, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılı Temmuz ayı verilerine göre tarımda kadın istihdam oranının yüzde 41,5, ücretli veya yevmiyeli olarak çalışan kadın oranının yüzde 12, işveren olarak çalışan kadın oranının yüzde 0,2, ücretsiz aile işçisi olarak çalışan kadın oranının yüzde 78,3, tarımda sosyal güvenliği olmadan kayıt dışı çalışan kadın oranının yüzde 95 olduğunu bildirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz