Ana Sayfa Çalışma Hayatı COVID-19 tedbirleri kültür-sanat ve eğlence camiasında geçim sıkıntısı yarattı

COVID-19 tedbirleri kültür-sanat ve eğlence camiasında geçim sıkıntısı yarattı

Pandemiden olumsuz etkilenen kesimler arasında yer alan kültür-sanat ve eğlence camiasında çalışanlar, ekonomik sıkıntı yaşıyorlar. Birçok müzisyen, işletme çalışanı ve işletmeci her gün saat 22.00’da İzmir, Alsancak’ta sessiz eylem yapıyorlar.

İzmir, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde her gün saat 22.00’da COVID-19 salgını tedbirleri kapsamında saat 22.00’da başlayan yasak nedeniyle mağduriyet yaşayan birçok müzisyen, işletme çalışanı, işletmeci sessiz eylem yapmaya başladı. Beşinci gününde eylemler İstanbul, Ankara, Antakya, Datça ve Kocaeli gibi birçok yere yayıldı. Yönetmen Kazım Kızıl’ın YouTube hesabında yayınladığı kısa videosunda eylemciler, sosyal mesafe ve maske kurallarına uyarak gerçekleştirilen sessiz eylemde, ses çıkarmaya çalıştıklarını söylüyor.

“Temel giderlerimi karşılayamaz hâle geldim”

Saat 22.00’dan itibaren işletmelere uygulanan yasak ile birçok kişinin mağduriyet yaşadığı belirtilirken, eylemcilerden solistlik yapan Ayşegül konuya ilişkin şöyle konuştu:

“Sadece duruyoruz. Enstrümanlarımızı, benim mikrofonum varsa, mikrofonu koyuyorum. Arkadaşımın sazı varsa, gitarı varsa, onu koyuyor. Bekliyoruz. Çözüm bekliyoruz. Sahne sanatçıları çözüm bekliyor. İşletme sahipleri çözüm bekliyor. İşletme çalışanları çözüm bekliyor. Solistler, tiyatrocular çözüm bekliyor. Hepsi, hepimiz bir çözüm bekliyoruz ve bir muhatap bulmak istiyoruz karşımızda bütün bu taleplerimiz ile ilgili. Ben her sabah yarın hayatımı nasıl sürdüreceğim diye uyanıyorum. Temel giderlerimi karşılayamaz hâle geldim. Farklı iş kollarına elbette ki geçiş yapmak zorunda kalıyoruz.”

Birçok işletme eleman azaltmaya başladı

Bir öğrenci olarak barda çalışarak geçimini sağlayan Evrim de meşrû bir şekilde haklarını istediğinin altını çizdi ve “Aslında en insani şekilde haklarımızı istiyoruz çünkü ekmek kazanma derdindeyiz. Biz işten çıkartılmak istemiyoruz. Saat 22.00 yasasıyla birlikte bir sürü mekân işten çıkartma yaptı. Eleman azaltmaya gitti” diye konuştu.

“Meşrû bir şekilde haklarımızı istiyoruz”

Saat 22.00’a kadar yayılmayan COVID-19’un 22.00’dan sonra yayılabileceğine inanmadıklarını vurgulayan Evrim, “Her gün yüzlerce insan -ki bu karantina döneminde de yapıldı- tıkış tıkış metrolarda, otobüslerde, dolmuşlarda işe gönderilirken COVID-19’un saati olduğuna inanmıyoruz biz. Biz burada haklarımızı meşrû bir şekilde istiyoruz çünkü işsiz bırakıldık” ifadelerini kullandı.

22.00 yasağı pek çok meslek grubunu ilgilendiriyor

Müzisyenlik yapan Serdar, İzmir ile aynı anda İstanbul, Ankara, Datça ve Kocaeli’nde eylemlerin devam ettiğini belirterek “Antakya’da başlayacak çünkü 22.00 sonrası işletmelere gelen yasak bir taraftan bu işletmelerin sahipleri işletmecileri, işletme çalışanları ve oralara bağlı hayatlarını idame ettiren müzisyenler çeşitli sanat grupları, taksicisinden seks işçisine kadar seyyarına kadar pek çok meslek grubunu ilgilendiren bir sorun hâline gelmiş oldu” diye konuştu.

Müzisyenler evlerine ekmek götüremiyor

Serdar, mekân işleten kişilerin yakın zamanda iflas edeceklerini söylediğini belirterek “Müzisyenler evlerine ekmek götüremediğinden bahsediyorlar. Çeşitli sanat gruplarından, sahne sanatlarından insanlar yaşamlarını idame ettirecek araçların ellerinden alındığını söylüyorlar” dedi.

Her kriz durumunda, faturanın kültür-sanat ve eğlence camiası üzerinden ödenmeye çalışılması durdurulmalı

İktidarın bu yasağı uygulamaya sokmasıyla virüsün bir saati olduğunu iddia etmiş olduğunu vurgulayan Serdar, şöyle konuştu:

“Biz pandemi tedbirlerinin akılcı ve bilimsel bir şekilde arttırılmasını ve buradan doğan bütün mağduriyetlerin de kamusal olarak giderilmesini istiyoruz temelde. Bu eylem alanlarını dolduran insanların üç talebi var: Bir tanesi 22.00 yasağının mantıklı ve bilimsel olmaması sebebiyle kaldırılması, ikinci talep 22.00 sonrasında gösterdiği faaliyetler üzerinden geçimini idame ettiren bütün muhataplara, işletmecilere, işletme çalışanlarına, sanatçılara maddî destekte bulunulması. Bunun çok önemli bir talep olduğunu düşünüyoruz. Üçüncü talep de her fırsatta, her kriz durumunda, her sıkışıldığında bütün ihalenin kültür-sanat ve eğlence camiasına aktarılmasını, sürekli faturanın kültür-sanat ve eğlence camiası üzerinden ödenmeye çalışılmasının bir an önce son bulmasını istiyoruz.” (BB)

İlgili video:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz