Ana Sayfa Çalışma Hayatı Ziraat Mühendisleri Odası: Ülkemiz çiftçisinden esirgenen destek, başka ülke çiftçilerine veriliyor

Ziraat Mühendisleri Odası: Ülkemiz çiftçisinden esirgenen destek, başka ülke çiftçilerine veriliyor

Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, buğday, arpa ve mısırda gümrük vergilerinin sıfırlanmasının anlamını “Ülkemizden esirgenen desteğin başka ülke çiftçilerine verilmesi sonucuna yol açar” diye açıkladı.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, buğday, arpa ve mısırda gümrük vergilerinin 31 Nisan 2021 tarihine kadar sıfırlanmasının iç piyasadaki fiyatları baskı altına alınacağı ve dış alım yoluyla çiftçinin ‘terbiye edileceği’ anlamına geldiğini söyledi. Suiçmez, Koronavirüs sürecinde bazı ülkelerin ihracatı durdurduğunu anımsatarak, “İhraç etmeme kararları, ülkemizde beklenen rekoltenin olmaması, kuraklığın etkisiyle gelecek yılda da gerekli üretimin olmayacağı, 2020 desteklerinin 2019 destekleriyle aynı tutulması önümüzdeki dönemde Türkiye’nin buğday, arpa ve mısırda gıda arzı sorunu yaşayacağının göstergesi” dedi.

Arz sorunun dış ticaretle karşılanmayacağını vurgulayan Suiçmez, yapılması gerekenin çiftçinin desteklenmesi ve temel maliyetlerinin azaltılması olduğunu kaydetti.

Suiçmez dış ticarette vergilerin sıfırlanmasının anlamını ise “Ülkemizden esirgenen desteğin başka ülke çiftçilerine verilmesi sonucuna yol açar. Ülkemizin gerekli stoklarını yabancı ülkelere bağlaması ise ülkemizde gıda güvenliği sorunu oluşturacak” diye açıkladı.

Mallarına ve üretim araçlarına icra konulan çiftçilerin borçlarının Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından 3 ay daha ertelenmesini de değerlendiren Suiçmez, bunun sorunu çözmeyeceğinin altını çizerek, “Çiftçinin borçları ve faizleri aynen duruyor. İcranın 3 ay ötelenmesi anlamlı değil. Çiftçinin faizi silinmezse ve icra sonrası üretim araçları elinden alınırsa çiftçinin üretememe sorunu devam edecek. Haciz ve icra işlemlerini ötelenmesi değil çiftçilerin ana paralarının yapılandırılması lazım” diye uyardı. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz