Ana Sayfa Kültür-Sanat Ankaralı müzisyen Batu Akdeniz: “Daha yolun başındayım”

Ankaralı müzisyen Batu Akdeniz: “Daha yolun başındayım”

Birkaç gün önce “Yarın Yokmuş Gibi Akustik” adını taşıyan EP’yi dinleyicileriyle buluşturan Heavy Sky adlı grubuyla tanıdığımız Batu Akdeniz ile bugüne kadarki ve bundan sonraki çalışmalarını konuştuk.

Koronavirüs karantinası nedeniyle yeni albüm çalışmalarının durduğunu belirten Akdeniz, müzisyen ve ses mühendisi Canozan ile düet yapacağını ilk kez Gazete Rüzgârlı’ya açıkladı.

Türkiye’de İngilizce sözlü bir rock albümü yaptınız ve İngiltere’deki rock müzik yayını yapan radyolarda şarkılarınız çalındı. Bu nasıl bir his?

Güzel bir his tabii ki. Hatırladıkça mutluluk ve gurur veren bir his. “Neden devamı olmasın?” diyorum.

“Daha yolun başındayım”

Bir söyleşide “Türkiye’de bir şeyleri kanıtlamadan yurtdışına gitmeyi istemem” diyorsunuz. Sizce Türkiye’de müzikte bir şeyleri kanıtlamak nasıl mümkün olabilir?

Bu sorunun cevabı sanırım biraz da kendimle ilgili. Başarmak istediğim daha çok şey var ve yolun başındayım diye hissediyorum. Bir sürü güzel adım attım ama daha yolun başındayım. Bunlardan bir tanesi, Türkiye’de büyük konserler vermek. Gitara başlayan bir değil beş değil onlarca, binlerce çocuğa ilham olmak istiyorum.

Yeni albümünüzün kayıtları ne durumda? COVID-19 kayıtları nasıl etkiledi?

Olabilecek en kötü şekilde! Albüm kayıtları tam anlamıyla durdu ve en az 2 ay daha öyle olacak gibi gözüküyor. Ben de bu krizi fırsata dönüştürüp yeni şarkılar yazıp evimde aranje etmek istiyorum. Maalesef şu anda buna üzülmek anlamsız çünkü insanlar ölüyor, insanların hayatları tehlikede ve bu tamamen bitene kadar beklemek zorundayız.

Düet yapmayı planladığınız müzisyenlerden birkaçını öğrenebilir miyiz?

Canozan’la birkaç parça üzerinde çalışmaya başladık. Bence güzel bir şeyler çıkaracak gibiyiz.

“İnsanlar futbolun daha ciddi bir iş olduğunu düşünüyorlar”

Konserler, festivaller, turneler COVID-19 nedeniyle iptal oldu. Müzik ve eğlence sektörü karantinadan nasıl etkilendi?

Müzik ve eğlence sektörü, bu tip kriz durumlarında ilk etkilenen sektör diyebilirim. Türkiye’de sosyal bir felaketten hep müzik ve sanat ilk sırada etkilenir, ama maçlar oynanmaya devam eder mesela. İnsanlar bizim yaptığımızın eğlence, futbolun ise daha ciddi bir iş olduğunu düşünüyorlar. Çok fanatik bir Fenerbahçeli olarak bu durumu çok garipsiyorum ve yadırgıyorum. Dediğim gibi, hepimiz için çok üzücü oldu; çünkü müzisyenler olarak müzik dışında yapabileceğimiz çok fazla profesyonel yetimiz yok. Ama şu an beklemekten başka bir çaremiz de yok.

Grup müziği yapmanın solo müzik yapmaktan ne gibi avantajları var?

Grup müziğinde grup elemanlarının hepsi müziğe bir şey katabilir. Solo müzikte de elbette bu geçerli olabilir ancak grubun yarattığı sinerji daha farklı diye düşünüyorum. Enstrümanların da daha çok öne çıkabilme fırsatı var, sadece solistin değil.

Bir süredir İstanbul’da yaşıyorsunuz. İstanbul’daki müzisyenler arasında mı dayanışma daha fazla yoksa Ankara’daki müzisyenler arasında mı?

Bunu genellemem doğru olmaz. Herkes sevdiği insana daha fazla kıyak geçmek, destekte bulunmak ister. Bunu futbol takımı gibi İstanbul, Ankara müsabakası olarak değerlendiremeyiz bence.

Heavy Sky ile 3 yıl önce kaydettiğiniz akustik kayıtları ne zaman yayınlamayı planlıyorsunuz?

Daha dün Ankara’daki bilgisayarıma baktım bu kayıtlar için ve yoklar! Hepsi İstanbul’da kalmış. Mayıs ayında yayınlamayı planlıyorduk ancak bu da ertelendi maalesef.

3 Aralık 2016’da verdiğiniz Paris konserinizi sizin için özel kılan şey neydi?

Yıllardır internet üzerinden müzik yaptığım dostlarımla sahneye çıkıp gerçek bir seyirci karşısında çalmak çok acayipti. Olay sadece müzik de değildi, Karl ve Lion ile yıllardan gelen bir arkadaşlığımız vardı ve onları fiziksel olarak görüp karşılıklı bira içmek çok ilginç bir deneyimdi. Hep tanışıyorduk ama hiç tanışmamıştık.

“Zalime Kolay’ı 1 haftada çıkarmak durumunda kaldık”

Murathan Mungan’ın “Zalime Kolay” adlı şarkısını seslendirmeye nasıl karar verdiniz? Size teklif mi geldi, yoksa siz mi istediniz bu şarkıyı seslendirmeyi?

Aslında bu Pasaj Müzik’in çok güzel bir projesiydi ve ben bu projeye son anda dahil oldum. Daha önce başkası tarafından yazılmış bir sözü besteleme deneyimim yoktu ve zaman kısıtlaması nedeniyle o şarkıyı bir haftada çıkarmak durumunda kaldık. Yine de güzel bir hatıra oldu ve güzel tepkiler aldı.

Ankara Üniversitesi İLEF Gazetecilik mezunusunuz. Gazetecilik yapmayı neden tercih etmediniz?

Çünkü İLEF’e ilk girdiğim andan itibaren çok şiddetli ve politize bir ortamla karşılaştım ve bu hoşuma gitmedi. Belki de çok bir fikrim yoktu girdiğim zaman gazetecilikle ve getirdikleriyle ilgili. Sadece insanların kutuplaşmalarını ve kutuplaştırılmalarını görmek, birbirlerine nefretle baktığını görmek üzücüydü. Ben o zaman da tıpkı şu anki gibi, sadece müziğimi yapmak ve gitarımı çalmak, duygu ve düşüncelerimi böyle ifade etmek isteyen biriydim ve ister istemez oradan uzaklaştım. Okulu bitirmedim bu arada, kaydımı aldırdım ilk senemden sonra çünkü gazetecilik okumak isteyen başka birinin hakkını da gasp etmek istememiştim.

Yaşamak için mi müzik yapıyorsunuz, müzik yapmak için mi yaşıyorsunuz?

Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan?

PORTRE / BATU AKDENİZ

1992 yılında Ankara’da doğan Batu Akdeniz, müzik yolculuğuna çocuk korosunda başladı. Akdeniz, Ankara Çoksesli Müzik Derneği Korosu’nda 6 yıl boyunca şarkı söyledi ve koro tarihindeki en genç korist oldu. 14 yaşında gitar çalmaya başladı. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olan Akdeniz profesyonel müzik yaşamına ise 2012 yılında Çağlar Töngür ve Hakan Kılıç ile birlikte kurduğu Heavy Sky adlı hard rock grubuyla adım attı. Grup, ilk single ve klipleri olan “Unbreakable” adlı şarkıyı, “Dreamer” albümünden önce çıkardı.  Şarkının mastering işlemini AC/DC, Bon Jovi ve Scorpions gibi rock müzik tarihinin önemli gruplarıyla çalışan Sterling Sound’un mastering ustası Ryan Smith yaptı.

Heavy Sky’ın ikinci single’ı olarak yayınlanan “Broken”, 2013 yılında Konya’da 40 günlükken soğuktan donarak ölen Ayaz bebeğin hikayesini anlatıyor. Şarkının mastering’ini Alice In Chains, Rolling Stones ve Slash gibi grup ve müzisyenlerle çalışan Ted Jensen üstlendi.

Grubun üçüncü single’ı ise ünlü gitarist Süleyman Bağcıoğlu’nun eşlik ettiği “Fallin’ For You” oldu.

Batu Akdeniz, Heavy Sky ile ilk albümü “Dreamer”ı 30 Nisan 2016 tarihinde OnAir etiketiyle yayınladı. Tüm sözleri ve müziği Batu Akdeniz’e, düzenlemeleri ise gruba ait olan ve tamamı İngilizce şarkılardan oluşan albüm, Ankara Mirage Stüdyoları’nda kaydedildi. Müzisyen Murat Köselioğlu, albüme klavyesiyle eşlik etti. Albümün mastering işlemi Bob Dylan, Bruce Springsteen, Lou Reed, Sting gibi müzisyenlerle çalışan mastering mühendisi Scott Hull tarafından Amerika’da yapıldı.

“Dreamer” albümü Türkiye’deki müzik yazarları ve eleştirmenler tarafından övgüyle karşılandı. Müzik yazarı Murat Beşer, “Dreamer”ı “Güçlü riff’leri, doyurucu soloları, melodik vokalleriyle tam bir retro-rock albümü” şeklinde tanımlarken, bir diğer müzik yazarı Barış Akpolat ise “Heavy Sky gerçek rock yapıyor” ifadesiyle albüme tam not verdi. Albüm, daha sonra plak olarak da basıldı.

Türkiye dışında da ses getiren “Dreamer”, İngiltere’deki rock radyolarında listelere girerek önemli bir başarıya imza attı. İngiltere’nin en önemli müzik kanallarından UK Rock Radio’da ünlü DJ Peter Antony tarafından “Haftanın Albümü” seçildi.

Heavy Sky, 2016 yılında gösterime giren “Adım Adım” adlı filme “Dreamer” ve “Walk Away” adlı şarkılarıyla katkıda bulundu.

Gitar virtüözü Asım Can Gündüz, gruba olan beğenisini grupla birlikte verdiği Ankara konserinde şu sözlerle ifade etti: “Çok büyük heves ve mutluluk ile yepyeni, aslan gibi genç Türk rock müzik grubunu paylaşıyorum sizlerle. Bu gençlerle gurur duymamak mümkün değil! Çok lezzetli rock müzik yapmışlar. Her konuda bu gençleri destekleyelim. Açın sesi sonuna kadar, çok güzel bir rock şarkısı dinleyeceksiniz. Dostlar, size Heavy Sky adlı Ankaralı rock grubunu sunuyorum! Maşallah bu çocuklara! İleride Heavy Sky, Wembley’de çalacak ve bu kez ben onlara ön grup olacağım ve bu gururu yaşayacağım.”

Müzisyen, 5 Ekim 2018 tarihinde 5 şarkıdan oluşan ilk Türkçe solo albümü olma özelliği taşıyan “Hayat Böyle”yi yayınladı. “Hayat Böyle”, Anıl Yazıcı prodüktörlüğünde Ripple Production and Sound Design etiketiyle müzikseverlerin beğenisine sunuldu. “Hayat Böyle”nin ilk klibi albümle aynı adı taşıyan şarkıya çekildi. Veysel Değertekin’in yapımcılığında, Murathan Özbek ile Ragıp Ergün’ün yönetmenliğinde çekilen klip, müzisyenin “Bir kerecik olsun nefes almış ya da nefessiz kalmış, koşmuş ya da koşarken takılıp düşmüş, kanlı dizlerine bakıp buna gülmüş ya da ağlamış herkesi, aslında hepimizi anlatıyor” sözleriyle tarif ettiği albümünün hikâyesini anlatıyor. Akdeniz, albümde yer alan “Yanlış Biriyle Doğru Hikaye” adlı şarkının akustik versiyonunu arkadaşı Aleyna Talınlı ile birlikte söyledi ve şarkı dijital müzik dinleme platformu Spotify’da yaklaşık 1,5 milyon dinlenme sayısına ulaştı. Daha sonra şarkının akustik versiyonu da yayınlandı.

Akdeniz, 26 Temmuz 2019 tarihinde “Hareket Vakti” adlı tekliyi, 4 Ekim 2019’da ise “Vuruldum” adlı teklisiyle dinleyicilerinin karşısına çıktı. “Vuruldum”da yaylı enstrümanları Aleyna Talınlı, Gizem Berrak Taş ve Zümra Azizoğlu çaldı.

2020 yılının ilk günlerinde “Eksik” adlı tekliyi çıkaran müzisyen, daha sonra “Yarın Yokmuş Gibi” adlı EP’sini yayınladı.

Takvimler 7 Şubat 2020’yi gösterdiğinde yayınlanan, şarkıların tamamı Murathan Mungan tarafından yazılan “2020 Model: Murathan Mungan” isimli albümün “Gri Pembe” bölümünde “Zalime Kolay” adlı şarkıya can verdi.

COVID-19 nedeniyle insanların karantinada olduğu günlerde ilk albümünde yer alan “Gel Benimle” isimli şarkısını karantina günlerine uyarlayarak “Kal Evinde” şeklinde yeniden yorumladı.

Müzisyen, geçtiğimiz 3 Nisan Günü bu şarkıyla aynı adı taşıyan akustik EP’yi dinleyicilere sundu. Garaj Müzik etiketiyle yayınlanan EP’de önceden yayınlanan 5 şarkının yeniden aranje edilmiş halleri bulunuyor. “Yarın Yokmuş Gibi Akustik”te sesi ve yorumuyla ön plana çıkan Akdeniz, dinleyicilere daha az işlenmiş, saf ve sade bir dinleme deneyimi vaat ediyor. “Yanlış Biriyle Doğru Hikaye”de kendisine eşlik eden grup arkadaşı Aleyna Talınlı, bu kez “Yarın Yokmuş Gibi” adlı şarkıda Batu Akdeniz’e eşlik ediyor.

Batu Akdeniz, bu çalışmalarının yanı sıra Youtube fenomeni, yapımcı ve gitarist Karl Golden ile rock klasiklerini yeniden yorumlayarak tüm dünyada dinlendi. Akdeniz, Fransa’nın başkenti Paris’te Le Barde Atomique’de 3 Aralık 2016 tarihinde Karl Golden ve Lion DNF ile ilk kez birlikte konser verdi.

Müzikal yaşamını solo olarak sürdüren Batu Akdeniz’e gitarda Che Mutko Açka, bas gitarda Aslan İstepanov, bateride Bulut Gör, klavyede James D. Taylor eşlik ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz