Ana Sayfa Veri Haberleri AKP düşüyor CHP yükseliyor, Sağlık Bakanlığı verilerine güvenilmiyor

AKP düşüyor CHP yükseliyor, Sağlık Bakanlığı verilerine güvenilmiyor

Avrasya Araştırma tarafında yapılan son anket sonuçlarına göre “Bugün milletvekilliği seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna vatandaşların yüzde 27,9’u AKP derken, yüzde 25,1’i CHP cevabını verdi.

Avrasya Araştırma, 9-13 Ekim günlerinde SMS (kısa mesaj servisi) yönlendirmeli online sitemiyle gerçekleşen son araştırma anket sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya 30 Büyükşehir Belediyesi ve buralara bağlı 100 merkezi ilçeden vatandaşlar katıldı.

Ankete katılan yurttaşlara “Bugün milletvekilliği seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu soruldu. Bu soruya vatandaşların yüzde 27,9’u AKP, yüzde 25,1’i ise CHP, 10,2’si İYİ Parti, yüzde 6,9’u MHP, yüzde 6,4’ü HDP yanıtını verdi. Kararsız olanların oranı ise 11,2 oldu.

Kararsızlar dağıtıldığında CHP ve İYİ Parti’nin büyükşehirlerde oyları yükselirken, Cumhur İttifakı’nın oy oranındaki azalma dikkat çekti. Buna göre, CHP’nin oyu yüzde 30,83, İYİ Parti’nin de yüzde 12,53 oldu. AKP yüzde 34,27 oy alırken, MHP ise yüzde 8,47’de kaldı.

Büyükşehirdeki vatandaşlar mevcut başkanlardan memnun

Ankette, “Yaşadığınız ilin Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi yenilenecek olsa mevcut başkana oy verir misiniz?” sorusuna, İstanbul’da vatandaşların yüzde 58,1’i Ekrem İmamoğlu’na, Ankara’da yüzde 57,3’ü Mansur Yavaş’a, İzmir’de yüzde 58,4’ü Tunç Soyer’e “Evet, oy veririm” cevabını verdi.

Vatandaşın geneli Millet İttifakı’nın COVID-19 salgını ile ilgili tedbir ve hizmetlerinden memnun

“Yaşadığınız ilçe belediyesinin COVID-19 salgını ile ilgili tedbir ve hizmetlerinden memnun musunuz?” sorusuna Millet İttifakı’nın yönettiği ilçelerde yaşayan vatandaşların yüzde 53’ü, Cumhur İttifakı’nın yönettiği ilçelerde yaşayan vatandaşların ise yüzde 49,9’u “Evet, memnunum” yanıtını verdi.

“Yaşadığınız Büyükşehir Belediyesi’nin Covid-19 salgını ile ilgili tedbir ve hizmetlerinden memnun musunuz?” sorusuna ise Millet İttifakı’nın yönettiği büyükşehirlerde yaşayanların yüzde 55,4’ü, Cumhur İttifakı’nın yönettiği büyükşehirlerde yaşayan vatandaşların ise yüzde 48,8’i “Evet, memnunum” yanıtını verdi. Kayyum ile yönetilen belediyelerde ise vatandaşların yüzde 51,3’ü ise “Hayır, memnun değilim” dedi.

İcraatları en çok beğenilen belediye başkanı ABB Başkanı Muhittin Böcek oldu

Ankette yer alan, “Büyükşehir Belediye Başkanı’nın icraatlarını beğeniyor musunuz?” sorusunda, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek anket sonuçlarına göre 60,8 ile ilk sırayı aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yüzde 58,7, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yüzde 58,5, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yüzde 54,1, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise yüzde 58,2 oranına ulaştı.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine güven az

Araştırmada 30 büyükşehirde yaşayan yurttaşlara, “Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Covid-19 hasta ve ölüm sayılarının gerçek olduğuna inanıyor musunuz?” sorusu da yöneltildi. Yurttaşların yüzde 56,9’u “Hayır, inanmıyorum” yanıtını verirken, “Evet, inanıyorum” cevabını verenlerin oranı ise yüzde 24,1 oldu.

(MÖ)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz