Ana Sayfa Çalışma Hayatı BBC muhabirlerinin grevi kazanımla sonuçlandı

BBC muhabirlerinin grevi kazanımla sonuçlandı

Yüzde 20 zammı kabul etmeyerek 14 Ocak'ta greve çıkma kararı alan BBC İstanbul Bürosu emekçilerinin grevi, 15’inci gününde kazanımla sonuçlandı. BBC ile TGS arasında yüzde 32 zammı içeren maddeler üzerinde anlaşmaya varıldı, grev sona erdi.

BBC İstanbul Bürosu’nda yerel sözleşmeyle çalışan gazeteciler, 9 Ağustos’tan bu yana işverenle yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine 14 Ocak’ta greve çıkma kararı almıştı.

BBC işvereninin yüzde 20 zammını kabul etmeyerek greve çıkan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyesi BBC çalışanlarının grevi 15’inci gününde kazanımla sonuçlandı.

Varılan uzlaşmaya göre BBC İstanbul ofisi çalışanlarının maaşlarına yıllık yüzde 32 oranında zam yapılacağı öğrenildi.

28 Ocak akşamı yapılan anlaşmayla grevi bitiren Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyesi BBC çalışanları yıllık bazda yüzde 32 zam aldı. Aileleri kapsayan özel sağlık sigortası ve günlük brüt 60 TL yemek desteği kazanan BBC çalışanları brüt 1200 TL gözlük yardımı da alacak.


Taraflar arasında uzlaşmaya varılmasıyla TGS anlaşmanın detaylarını duyurdu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“BBC İstanbul bürosunda bir yılı kapsayan anlaşma sonucunda üyelerimiz;

Yıllık bazda ücretlerine toplam yüzde 32 zam,

Aileleri kapsayan özel sağlık sigortası,

Günlük brüt 60 TL yemek desteği,

Brüt 1200 TL gözlük yardımı kazandı.

BBC İstanbul bürosu çalışanlarının elde ettiği bu başarı sadece bir başlangıçtır. Biliyoruz ki grevin sağladığı motivasyon ve moral, tüm medya sektöründe güvencesizliğe, düşük ücrete ve kötü çalışma koşullarına maruz kalan meslektaşlarımızı Sendika çatısı altında buluşmaya ve mücadeleye teşvik edecektir.”

Kazanımların hem yerel hem de yabancı basında çalışan gazeteciler için önemli bir referans olduğunu vurgulayan Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş şunları söyledi:

“Son medya grevi 2009’daydı. BBC İstanbul bürosu grevinden önce Türkiye’de yabancı basın hiç greve gitmemişti. Bu grev on yıllardır toplu iş sözleşmesi başarısıyla sonuçlanan ilk grevdir. Bugün elde edilen kazanımlar hem yerel hem uluslararası basında çalışan tüm meslektaşlarımız, arkadaşlarımız için önemlidir, geleceğe yönelik referanstır. Mesleki dayanışma yaşatır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz