Ana Sayfa İklim Dereköy Yaylası’ndan Tarım Topraklarını Koruma Kurulu’na çağrı

Dereköy Yaylası’ndan Tarım Topraklarını Koruma Kurulu’na çağrı

Tarım İl Müdürlüğü, Dereköy Köylüleri, Tarım Kalkınma Kooperatifi, Sulama Birliği ve A Platformu'nun bölgeye yapımı planlanan maden ocağına ilişkin yazdıkları dilekçelere yazılı yanıt verdi. Müdürlük, konunun Antalya Tarım Toprakları Koruma Kurulu'na gideceğini belirtti.

Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı Dereköy Yaylası’na yapılmak istenen kömür ocağına köylüler ve çevreciler tepki gösterdi. Tarım İl Müdürlüğü’ne verdikleri dilekçelerine cevap alan Dereköy Köylüleri ve A Platformu, Yayla’da toplanarak Tarım Toprakları Koruma Kurulu’na çağrı yaptı. Bölgede çobanlık yapan aileler ve tarlalarında ekim dikim yapan ailelerin de aralarında olduğu grup “Tarım topraklarımızı kömür madenine asla vermeyiz, tarım topraklarımı koru!” dedi.

Yapılan çağrıda, Bölgede Dereköy Yaylası’nın da içine alan arazide Turkuaz Linyit Kömür İşletmeleri Ananomi Şirketi’ne 1.972.55 hektarlık alana ruhsat verildiği ve bu alanın 600 hektarının Dereköy Köylülerinin tapulu arazisi olduğu hatırlatıldı. Köylülerin başlangıçta kömür madeninin zararını bilmedikleri için, bu alandan yalnızca 75 dekarınının (dönüm) kiraya verdiğini ancak kömürün tarım alanlarına vereceği zararı öğrenen köylülerin, bundan sonra tarlalarını asla kiraya vermeyeceği belirtilerek, bölgede kömür madenciliğine karşı büyük bir mücadele yürütüldüğü vurgulandı.

“Şirket, ‘Köylülerin tarlasının yüzde 75’ini kiraladık’ diyerek yalan bilgi yayıyor”

Açıklamada, kiraya verme işlemlerinin durması üzerine şirketin, tarlalarını kiraya vermeyen köylülere “Vermezseniz kamulaştırtırız” tehdidinde bulunduğu ve köylülere baskı kurmaya başladığı belirtildi. Yetkili kurumlara dilekçelerle baskıların anlatılması üzerine baskının sona erdiği ifade edilen açıklamada, “Ancak bugünlerde, konunun Tarım Toprakları Koruma Kurulu’na geleceği zamanı seçen şirket, yöntem değiştirdi. Korkuteli ve Antalya’da ilgili kurum ve siyasi partileri ziyaret ederek yanlış ve yalan üzerine kurulu bir haritayla dolaşarak algı oluşturmaya çalışıyor. Ellerinde yanlış bilgi içeren şirket yetkilileri, haritayı göstererek, ‘Alanda köylülerin tarlasının yüzde 75’ini kiraladık’ diyerek, yanlış bilgi veriyor, yanlış bilgi yayıyor ve kiralanmış gibi gösteriyor” denildi.

Köylüler: Kiraya vermiş olsaydık maden çoktan açılacaktı

Şirketin yanlış bilgi yaydığını da öğrenen köylüler, Dereköy Yaylası’ndan kamuoyuna seslenerek “Biz tarlalarımızı kiraya vermiyoruz, eğer kiraya vermiş olsaydık şirket şimdiye kadar çoktan madeni açacaktı, kiraya vermediğimiz için şimdiye kadar açamadı, bundan sonra da asla kiralayamaz, bu yanlış bilgidir” dediler.

“Tarım topraklarımızı koru”

Tarım Topraklarını Koruma Kurulu’na “Tarım topraklarımızı koru” çağrısı yapan köylüler, açıklamada “Biz köylüler ve çevreciler olarak, kuruldan adil, gerçekçi ve köylünün hakkını koruyan adaletli karar almasını bekliyoruz ve ‘kömür madeninde kamu yararı yoktur’ demesini bekliyoruz” dediler. Açıklamada, “Aksi bir karar asla adaletli olamaz ve kabul edilemez” ifadelerini kullanıldı.

Kurul nasıl çalışıyor, ne yapacak, görevi nedir?

Tarım Toprakları Koruma Kurulu Antalya’da toplam 11 kurumun temsilcisinden oluşuyor, bunların içinde Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi, TEMA, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ziraat Odası da bulunuyor.

Kurul, Vali Yardımcısı Başkanlığı’nda toplanıyor ve sekreteryayı Tarım İl Müdürlüğü yürütüyor. Tarım İl Müdürlüğü, önce alana bir heyet gönderip kendi ekiplerine inceleterek kömür madeni açılmak istenen arazilerin özelliklerini belirleyip yazılı hale getiriyor. Heyetin yazılı raporunda “Sulanan alan mı? Yetişen bitki durumu nedir?” vb özellikleri belirleniyor. Alan, sulu tarım ve birinci sınıf tarım toprakları ise asla izin vermemesi gerekiyor.

“Kurul’un Dereköy’de madene izin vermemesi gerekiyor”

Yapılan açıklamada, Kurul’un değerlendirme yapacağı Dereköy Yaylası arazilerinin özellikleri ise şöyle sıralandı:

  • Alan sulanan, sulu tarım yapılan birinci sınıf tarım toprakları grubunda,
  • Burada İl Özel İdaresi sulama projesi yaptı, şimdi bu proje Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanı içerisinde,
  • DSİ burada kanal açarak Korkuteli Barajı’nın beslenme alanına katkı yaptı ve sular Korkuteli Barajı’na gidiyor.

Bölgenin sıralanan özelliklerinden dolayı “Kurulun asla kömür madenine izin vermemesi gerekiyor” denilen açıklamada “Tarım Toprakları Koruma Kurulu nasıl bir karar alacak?” sorusu soruldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz