Ana Sayfa Veri Haberleri İstanbul’da, yoksul hanelerin sofrasında et yok

İstanbul’da, yoksul hanelerin sofrasında et yok

İstanbul İstatistik Ofisi’nin yayınladığı, İstanbul'da Kent Yoksulluğu Araştırması’na göre İstanbul’da aylık hanehalkı geliri 2 bin 500 TL ve altında olan bin 228 hanenin yüzde 53,5’inin SGK kaydı olmadığı tespit edildi. Araştırma sonuçlarında haftada iki defa etli yemek yiyemediğini belirtenlerin oranının ise yüzde 91,8 olduğu ortaya kondu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul İstatistik Ofisi, İBB’ye Nisan 2020 döneminde sosyal yardım başvurusu yapan ve aylık hanehalkı geliri 2 bin 500 lira ve altında olan bin 228 hane üzerinden yaptığı İstanbul’da Kent Yoksulluğu Araştırması’nı yayınladı.

Araştırmaya katılan hanelerde yaşayanların yüzde 53,5’in Sosyal Güvenlik Kurumu’na kaydı bulunmuyor. Araştırma sonuçlarına göre, araştırmaya katılan hanelerin yüzde 81’inde çocuk bulunurken, bu hanelerin yüzde 7’sinde ise çocuk işçi olduğu tespit edildi.

Hanelerin %33,7’si birden fazla yere borçlu

Araştırmaya göre hanelerin %28,1’inde 4 kişiden fazla kişi yaşıyor. 4 kişilik aileler, yüzde 30,3 ile en yüksek paya sahipken, tek kişinin yaşadığı hanelerin araştırma içindeki oranı yüzde 5,6 oldu. Hanelerin yüzde 21,9’unda 3 kişi yaşarken, 2 kişinin yaşadığı hanelerin oranı ise 14,1 oldu. Araştırmaya göre en çok borçlanmanın bankalara olduğu görüldü. Hanelerin yüzde 70,6’sının kredi kartı ve kredi borçları olduğu görülürken, yüzde 20’sinin esnafa, yüzde 14,3’ünün ise akrabalarına borçlu olduğu ifade edildi. Araştırmaya katılan hanelerdeki vatandaşların yarısından fazlasının ise sosyal güvencesi yok. Araştırmada, SGK kaydı olmayanların oranı yüzde 53,5 olarak açıklanırken, düzenli bir gelire sahip olmayanların oranı ise yüzde 47,3 olarak belirlendi. Meslek dağılımına bakıldığında ise katılımcıların yüzde 37,2’sinin bir mesleğinin yokken, mesleğini işçi olarak belirtenlerin oranı ise yüzde 23,5.

Hanelerin temel ihtiyaçlarını karşılamakta yoksun kaldığı görüldü.

Katılımcılara, ekonomik koşullarını göz önüne aldıklarında bazı temel ihtiyaçlara ne düzeyde erişebildikleri soruldu. Haftada 2 kere et, tavuk ya da balık yiyemediğini belirtenlerin oranı yüzde 91,8 olarak sonuçlara yansıdı. “Her zaman yeni kıyafet alabiliyor musunuz?” sorusuna ise “hayır” cevabı verenlerin oranı yüzde 92,6 oldu. Yine ankete katılanların yüzde 89,6’sı da evlerini istediği kadar ısıtamadığını ifade etti. Ayrıca, hanelerin yüzde 92,6’sı bin lira tutarında beklenmeyen bir harcamayı borçlanmadan kendi imkânlarıyla karşılayabilecek durumda olmadığını belirtirken, yüzde 40,1’inde bulaşık makinesi, ve yüzde 11,6’sındaysa çamaşır makinesi bulunmadığı kaydedildi. Hanelerin yüzde 49,3’ünde ise sabit hat ya da mobil abonelik düzeyinde internetin olmadığı görüldü.

Çocuklu hanelerin yüzde 7’sinde çocuk işçi var

Araştırmaya katılan hanelerin yüzde 81’inde çocuk bulunuyor. Bu çocukların yüzde 62,5’i okula giderken, çocuklu hanelerin yüzde 7’sinde ise çocuk işçi mevcut. Hanelerin yüzde 26,4’ünde ise 65 yaş üstü bireyler yaşıyor. Geliri bulunan hanelerin yüzde 89,3’ünde gelir getirici faaliyette bulunan kişi sayısı da bir olarak rapora yansıdı. İki kişinin çalıştığı ailelerin oranı ise yüzde 9,7. Ailelerin kredi kartı sahipliği oranı ölçüldüğünde ise yüzde 35,2’sinin kredi kartı sahibi olduğu, kart sahiplerinin ise yüzde 57’sinin biriken borcu olduğu kaydedildi. Katılımcıların yüzde 5,7’si ise kredi kartı olmamasına rağmen borçlarını ödemeye devam ettiğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz