Ana Sayfa Yargı Metro Turizm’e ‘göçmen kaçakçılığı’ sebebiyle soruşturma başlatıldı

Metro Turizm’e ‘göçmen kaçakçılığı’ sebebiyle soruşturma başlatıldı

Sıklıkla ırkçılık ve taciz vakalarıyla gündeme gelen Metro Turizm bu kez de 'göçmen kaçakçılığı' ile gündemde.. Kaçak yollarla ülkeye giriş yapan göçmenleri taşıdığı görüntülenen Metro Turizm hakkında Van Valiliği soruşturma başlattı.

İdris Yılmaz Medya Blok’taki haberinde, Van’dan Türkiye’ye kaçak yollarla giren göçmenlerin Metro Turizm ile kaçak yollarla taşındığını belgelemişti. Görüntülerin sosyal medya platformlarında yer alması ihbar kabul eden Van Başsavcılığı, görüntülerde yer alan otobüsün sürücüsü, görevlileri ve firma hakkında re’sen soruşturma başlattı.

“Mülteciler üzerinden kurulan rant tezgâhını belgeledik”

Görüntüleri kayda alan gazeteci Yılmaz sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, amacının mültecileri hedef göstermek olmadığını belirterek, “Elbette mültecilerin seyahat hakkı vardır. Fakat bu bir sömürge çarkıyla olmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Valilik: 7 göçmen hakkında idari para cezası kesildi, sınır dışı edilmek üzere işlemlere başlandı

Konuyla ilgili açıklama yapan Van Valiliği, kaçak yollarla ülkeye giriş yapan 7 göçmen hakkında idari para cezası kesildiğini ve sınır dışı edilmek üzere işlemlere başlandığını bildirdi. Valiliğin açıklamasında Metro Turizme ait yolcu otobüsü şoförü hakkında, “Olayda organizatör olduğu değerlendirilen araç sürücüsü A.O. gözaltına alınmış olup olayla ilgili adlı ve idari işlemler devam etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Valilik tarafından yapılan açıklama şöyle:

“13.08.2021 tarihinde bazı sosyal medya hesaplarından yapılan “İran sınırından Van’a akın eden kaçak göçmenlerin Van’ın Erciş ilçesinden sonra Metro Turizme ait bir otobüs firması tarafından batı illerine götürüldüğü ortaya çıktı.”görüntüleri ile ilgili olarak;

Paylaşımlarda düzensiz göçmenleri aldığı görülen Metro Turizme ait yolcu otobüsü Van ve Ağrı kolluk kuvvetlerinin koordinasyonu ile Ağrı Patnos ilçesinde yol kontrol noktasında durdurularak, otobüste bulunan illegal giriş yaptıkları gerekçesiyle idari para cezası kesilen 7 düzensiz göçmen yakalanarak sınır dışı edilmek üzere işlemlerine başlanmıştır. Olayda organizatör olduğu değerlendirilen araç sürücüsü A.O gözaltına alınmış olup olayla ilgili adlı ve idari işlemler devam etmektedir.

Göçmen kaçakçılığıyla mücadele kapsamında düzensiz göçmenlerin sınırı geçmesinin engellemesi, yakalanması, göçmen kaçakçılığı suçuna iştirak eden veya organize eden kişi ve yapıların tüm yönleriyle ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalarımız kararlılıkla sürdürülmektedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz