Ana Sayfa Gazetecilik Tezcan Durna’nın dilinden Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı: “Gazeteciliğe gönül verenlerle beraber...

Tezcan Durna’nın dilinden Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı: “Gazeteciliğe gönül verenlerle beraber yürüyoruz”

Uğur Mumcu Vakfı’nın Genel Yayın Yönetmeni Akademisyen Tezcan Durna ile Uğur Mumcu ve Vakfın verdiği gazetecilik eğitimi hakkında konuştuk. Vakıf ve eğitimleri hakkında "Gazeteciliğe gönül verenlerle beraber yürüyoruz" diyen Durna, gazetecilik mesleği ve üniversitelerde verilen gazetecilik eğitimi hakkında da önemli noktalara değindi.

2017 yılına kadar Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışan Tezcan Durna, Uğur Mumcu Vakfı’nın Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstleniyor. Vakıf bünyesinde yürütülen derslerde eğitmenlik yapan Durna, Avrupa Birliği projelerinde koordinatör yardımcısı olarak da faaliyetlerini sürdürüyor.

Vakfın esas kuruluş amacı hakkında bilgi veren Tezcan Durna, ‘araştırmacı gazetecilik’ üzerine yoğunlaştıklarını ve gazetecilik mesleğini bilimsel yöntem ve deneysel yollarla yeni nesil ile tanıştırdıklarını söylüyor. Vakıf bünyesinde çok sayıda eğitim, seminer ve kurs atölyeleri açılıyor. Devam eden atölyelerin arasında 6-8 haftalık ya da tek oturumluk kurslar bulunuyor. Yazma atölyesi, roman atölyesi, sinema çözümlemeleri gibi sınıflarda eğitimler veriliyor. Eğitimden kazanılan gelirin tamamı Vakfın bünyesine devrediliyor. Uğur Mumcu Vakfı, tamamen kamu yararını gözeterek, kâr amacı gütmüyor.

Uğur Mumcu’nun yazdığı kitapların basımı üzerine de bir yayınevi kurulmuş. Vakfın yayınevi faaliyetleri ile Uğur Mumcu’nun kitaplarının yeni baskıları çıkarılmış. Kurulduğu günden bu yana gazetecilik mesleğine gönül vermiş yüzlerce genç mezun, Vakıf’tan eğitim alarak mesleğe kazandırılmış.

O sadece bir gazeteci değil; entelektüel bir yurttaş!

Uğur Mumcu’nun yalnızca gazeteci değil aynı zamanda Türkiye’nin demokratik ve hukuki değerlerine bağlı entelektüel bir yurttaş olduğunu vurgulayan Durna şöyle devam ediyor:

“Hukukçu olan Mumcu, araştırmacı gazeteciliği hakkıyla yerine getirerek, gençlere bunu anlatacak bir gazeteci. Eğitimler yalnızca kurslarla değil Uğur Mumcu’nun kitaplarıyla da geniş kitlelere ulaşıyor. Uğur Mumcu’nun topluma verdiği bilgilerin ne kadar geçerli olduğu, araştırdığı bahsettiği konular hala gündemde. Mumcu haber alma hakkını, halkın özgürlük hakkı olarak tanımlar. Haber alamadığınız takdirde parlamenter yönetimde, kimi yönetime getireceğiniz konusunda bir fikir oluşturamazsınız kafanızda. Halkın demokratikleşme, özgürleşme ve bu değerleri talep etme hakkıdır.”

Uğur Mumcu Vakfı’nın temel kriterleri

Vakfın araştırmacı gazetecilik kursu için temel kriterleri anlatan Durna şunları söylüyor:

“25 yaş sınırı bu eğitim için önemli bir kriter. Üniversite mezunu olmak ve mülakatta doyurucu yanıtlar vermekte önemli. Kişi, kursun sonunda yapılan sınav sonrası Vakfın bağlı olduğu yayın kuruluşlarına staja gönderiliyor. Eğitimler Aralık ayında başlıyor. Kişiyi 4-5 aylık kompakt bir eğitim programı bekliyor. Siyasi Tarih, Uluslararası İlişkiler, Etik kısaca iletişim fakültesi müfredatını çok kısa bir sürede sıkıştırılmış bir şekilde alıyorsunuz. Tüm derslerden sınava tabi tutuluyorsunuz. Eğitimin sonunda sertifika ya da katılım belgesi alıyorsunuz. Çok usta diyebileceğimiz hocalar ile çalışıyoruz. Böylece öğrencilerin sektör ile temas kurma şansları oluyor. 2018 yılında Gazetecilik Okulu diye bir çevrim içi eğitim modülü başladı. Bu proje ile hak temelli gazeteciliği sivil tolum örgütleri arasında yaygınlaştırmak amaçlandı. 150’ye yakın sivil toplum kuruluş temsilcisine ders verdik. Yapılan bu dersleri online modüle aktardık ve açık erişim haline getirdik. Bu da projemizin bir vaadiydi. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler detaylara gazetecilikokulu.net adresinden ulaşabilirler.”

“Gazeteciliğe gönül verenlerle beraber yürüyoruz”

Vakıf’tan eğitim alıp şu anda sektörde çalışan gazeteciler hakkında bilgi veren Durna, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Vakıftan roman yazma ve yazarlık eğitimi alıp sonradan yazarlık eğitimi veren pek çok kursiyerimiz de var. Aklıma ilk gelen Kenan Şener oldu. CNN Türk’te uzun yıllar çalıştı. Gülin Çavuş bizden gazetecilik eğitimi alıp teyit.org’un Ankara temsilcisi ya da yetkili editörlerinden birisi. Başarılı olmamızın sebebi bu işi samimiyetle yapmak. Gazeteciliğe gönül verenlerle beraber yürüyoruz. Mümkün olduğu kadar nitelikli eğitimler vermeyi amaçlıyoruz.”

Tezcan Durna üniversitelerde gazetecilik alanında verilen dersler için şunları söylüyor:

“Pratiğe mi daha ağırlık verilmeli yoksa kurama mı gibi bir ikilem vardı. Eğer hakkıyla kuramsal dersler verilebilse çok daha iyi olur. Sosyoloji, Siyasi Tarih, Siyasal İletişim hatta Antropoloji dersinin bile olması gerekiyor. Herhangi bir olayın haber konusu olup olmadığına dair yaklaşımınız gelişmeye başlıyor. Haber yazmak ve gazetecilik teknik bir detaydan ibaret. Her basın yayın kuruluşunun kendine has bir gazetecilik dili vardır. Habere bir üslup kattığınızda bir hikâyeleştirme becerisi kazandırdığınızda çekici hale geliyor. Bu çekici başlıklarla sansasyon yaratmak değil. Tik-tık avcılığı yapın demiyorum. Haber dediğimiz şey aslında bir edebi metindir. Sadece Türkçe’yi iyi kullanıyor olmanız değil, fark yaratacak şeyler gerekiyor. Mümkün olduğu kadar roman ve edebi metin okumak, sözcük dağarcığınızı geliştirmek gerekiyor. Skandalvari sıfatları yığıştırmak ve bunlardan haber yapmak yerine doğru düzgün hakkaniyetli bir aktarmayla haber yazmaya çalışmak gerekir.”

“Her gazeteci her işi yapmak zorunda kaldı”

“Her mesleğin bir diploması sertifikası var. Gazetecilikte de gazeteci olduktan sonra uzmanlık alanları vardı. Ekonomi, iş piyasası, çalışma alanında uzmanlaşan gazeteciler, polis-adliye muhabirleri, parlamento muhabirleri ve uluslararası ilişkiler muhabirleri vardı. Son zamanlarda sektördeki küçülme ile uzmanlık alanlarının azalması sebebiyle her gazeteci her işi yapmak zorunda kaldı. Gazeteciliği gazetecilik mezunları yapsın dediğiniz zaman başka insanlarında önü kapanmış olur. Bu nasıl aşılır bilmiyoruz.” 

“Gerçek gazetecilerin kıymeti ortaya çıkacak”

“Şu an sapla saman karışmış durumda. Gerçek habercilerin kıymeti zaman içerisinde ortaya çıkacak. Kötü para iyi parayı kovar diye bir şey vardır iktisatta. Kötü gazetecilik iyi gazeteciliği kovdu uzun zamandan beri. Bunun miadı var bence. Şu aşamada gazetecilik toplum nezdinde çok ciddi itibar kaybetti. Haber yazmak, aktarmak çok çekici gelmiyor insanlara. Haber dediğimiz şeyin edebi bir üslubunun olması gerekiyor. Doğruları söylemekten geri durmadan kendine has bir üslupla gazetecilik yapmak önemli. Coşkulu bir şekilde propaganda yapar gibi bir haber yazın demiyorum. Denge sağlanmalı bu konuda. Hedef belirlemek çok önemli. Sadece bir meslek icra etmek, para kazanmak için yapılacak bir iş değil gazetecilik. Severek ve coşkuyla peşinden giderek, onun hazzına varmak önemli. Eğer öyle bir şevk yoksa içinde gazetecinin başka bir mesleğe yönelmesi gerek.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz