Ana Sayfa Çalışma Hayatı Uluslararası Çalışma Örgütü uyardı: “COVID-19 yoksulluk, sosyal ve ekonomik istikrarsızlık tehlikesi yaratıyor”

Uluslararası Çalışma Örgütü uyardı: “COVID-19 yoksulluk, sosyal ve ekonomik istikrarsızlık tehlikesi yaratıyor”

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) hazırladığı “Küresel Ücret Raporu”nda Koronavirüs nedeniyle aylık ücretlerin düştüğü veya daha yavaş arttığı, öte yandan krizin yakın gelecekte ücretlerin düşmesi yönünde çok büyük baskı yaratabileceği uyarısı yapıldı. ILO Genel Direktörü Guy Ryder, “COVID-19 krizinin neden olduğu eşitsizlik artışı, büyük yıkıma yol açacak yoksulluk, sosyal ve ekonomik istikrarsızlık tehlikesi yaratıyor” dedi.

ILO, Koronavirüsün çalışan insanların ücretlerini nasıl etkilediğini ortaya koyduğu ve gelecekte nasıl etkileyeceğine dair öngörülerde bulunduğu Küresel Ücret Raporu’nu yayınladı. Raporla ilgili açıklama yapan ILO Genel Direktörü Guy Ryder, “COVID-19 krizinin neden olduğu eşitsizlik artışı, büyük yıkıma yol açacak yoksulluk, sosyal ve ekonomik istikrarsızlık tehlikesi yaratıyor” dedi. Toparlanma stratejisinin insan odaklı olması gerektiğine işaret eden Guy Ryder, “İşlerin ve işletmelerin sürdürülebilirliğini göz önüne alan, aynı zamanda da eşitsizlikleri ve talebi sürdürme gereğini ele alan yeterli ücret politikalarına ihtiyacımız var. Daha iyi bir gelecek inşa etmek istiyorsak, bakım işlerinde çalışanlar ve öğretmenler gibi sosyal değeri yüksek işlerin niçin sıklıkla düşük ücretli olduğuna ilişkin birtakım rahatsızlık verici soruları cevaplamak zorundayız” dedi.

ILO’nun yayınladığı rapora göre, verisi mevcut olan ülkelerin üçte birinde ortalama ücretler arttı. Ortalamanın; çok sayıda düşük ücretli işçinin işlerini kaybetmeleri nedeniyle yükseldiği belirtilen raporda, istihdamı korumak için önlemlerin alındığı ülkelerde ise, krizin etkilerinin büyük çaplı iş kayıplarından daha çok ücretlerde düşüş olarak hissedildiği vurgulandı.

“Kadınların durumu erkeklerden daha kötü”

ILO’nun raporuna göre, tüm işçiler krizden aynı oranda etkilenmiyor. Raporda, “Yirmi sekiz Avrupa ülkesini kapsayan bir örnekleme dayalı tahminlere göre, ücret desteği olmasaydı, 2020’de kadınlar ücretlerinin yüzde 8,1’ini kaybetmiş olurdu; öte yandan bu oran erkekler için yüzde 5,4 oldu” denildi.

“Kriz, düşük ücretli işçileri ağır etkiledi”

Düşük vasıf gerektiren mesleklerin krizden en çok etkilenen çalışma gruplarından birisi olduğu anlatılan rapor şöyle:

“Kriz, düşük ücretli işçileri de ağır biçimde etkiliyor. Düşük vasıf gerektiren mesleklerde çalışanların çalışma saatlerinde yaşanan gerileme, yüksek ücretli yönetici ve profesyonel işlerde çalışanlardan daha yüksek oranda gerçekleşti. Rapor, 28 Avrupa ülkesinin verilerine dayanarak, geçici destekler olmasaydı, en düşük ücretli işçilerin %50’sinin, ücretlerinin tahminen %17,3’ünü kaybetmiş olacağını gösteriyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz