Ana Sayfa Sağlık Ağır diyetler saç döküyor

Ağır diyetler saç döküyor

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Çalıkoğlu, “Çok uzun süreli yapılan diyetler, özellikle de ağır diyetler ve gıda eksikliği saç dökülmesine neden oluyor” uyarısında bulundu.

Günümüzde hem erkeklerin hem de kadınların kabusu olan saç dökülmesi hakkında konuştuğumuz Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, saç dökülmesinin psikolojik, fizyolojik ve sosyal nedenlerini anlattı, çözümüne dair önerilerde bulundu.

“Beslenmenin iyi olmaması saç dökülmesine yol açar”

Özellikle ağır diyet yapanlarda saç dökülmesinin sıklıkla yaşandığını dile getiren Çalıkoğlu, gebelik sonrasında saç dökülmesi yaşayanların da endişelenmemesi gerektiğini belirtti. Saç dökülmesinin pek çok nedeni olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Çalıkoğlu şöyle konuştu:

“Sağlıklı bir insanda belli oranda saç çıkar, belli oranda da saç dökülür. Bu durumun aşağı yukarı eşit olduğunu söyleyebiliriz. Saç dökülmesinin birçok nedeni var. Ateşli hastalık geçirildiğinde, ağır ameliyat olunduğunda ya da stresli durumlarda saçlar dökülme aşamasına geçer. Guatr hastalığı, demir eksikliği, D vitamini, B12 vitamini eksikliği, çok uzun süreli yapılan diyetler, özellikle de ağır diyetler ve gıda eksikliği nedeniyle de saç dökülmesi meydana gelir. Antidepresan gibi bazı ilaçlar da saç dökülmesi yapar. Fast food ile saç dökülmesi arasında direkt bir ilişki yok ama beslenmenin iyi olmaması da saç dökülmesine yol açar. Mevsim geçişlerinde de sıklıkla saç dökülmesi olur. Ancak endişe edilmesine gerek yok. Bu çok normal ve geçici bir durumdur.”

“Gebelik sonrası ciddi saç dökülmesi yaşanıyor”

“Gebelik döneminde saçlarda ayrı bir kuvvetlenme ve canlanma gözlenir. Ancak gebelik bittikten sonra 1 yıl içinde ciddi saç dökülmesi yaşanabilir. Özellikle de 2 ve 5’inci ay arasında saç dökülmesi yaşandığına şahit oluyoruz. Bu süre zarfında hastalarımız korkmasın. Bu da geçici bir durumdur. Ayrıca erkeklerde genetik olarak adlandırdığımız erkek tipi saç dökülmesi yaşanır. O da erkeklerde belli bir yaştan sonra görülür. Bu durumla ilgili de farklı tedavi yöntemlerimiz oluyor.”

“Günde 100 tele kadar saç dökülebilir”

“Prensip olarak günde 100 tele kadar saç dökülebilir. Ağır hastalık durumlarında bu 100’den çok daha fazla olur. O zaman da alarma geçmek lazım. Yani, aşırı saç dökülmesi yaşayan bir kişinin mutlaka dermatoloji uzmanına başvurması gerekiyor. Başvurduktan sonra da kan tahlillerinde bir eksiklik var mı diye bazı kan tahlillerinin yapılması lazım. Saçı dökülen kişilere biz özel ürünler tavsiye ediyoruz. Yıkamakta kullanılan ürünleri daha farklı seçiyoruz. İlk aşamada neyin eksik olduğunun tespit edilmesi gerekiyor. Eğer bir eksiklik varsa onu tamamlıyoruz. Yoksa da bazı özel vitaminlerle destek oluyoruz. Özellikle yağlı saçlar daha çok dökülür. Şampuanların saç tipine uygun seçilmesi de çok önemli.”

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, çocuklarda beslenme bozuklukları, ağır vitamin eksiklikleri ya da ciddi hastalıklar olmadığı sürece saç dökülmesinin yaşanmayacağını da sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz