Ana Sayfa Sağlık Doktorlar salgına karşı branşlarından bağımsız çalışıyor

Doktorlar salgına karşı branşlarından bağımsız çalışıyor

Hastanelerde koronavirüs salgını nedeniyle ameliyatlar iptal edilirken sağlık çalışanları da branşlarından bağımsız çalışmaya başladı.

Türkiye’de 11 günde 947 kişide tespit edilen ve 21 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüs, hastanelerde olağandışı önlemler alınmasına yol açtı. Devlet hastanelerinde poliklinik ve ameliyat sayısı azaltılırken çok acil bir durum olmadıkça hasta da kabul edilmiyor.

Koronavirüsle mücadele etmek için görevlendirilen sağlık çalışanlarının sayısı ise günden güne artıyor. Bazı hastanelerde  çok sayıda sağlık çalışanının koronavirüse karşı kendi branşı dışında çalışmaya başladığı ve bu sayının artabileceği öğrenildi.

Sağlık çalışanları gruplara ayrıldı

Edinilen bilgiye göre; bazı hastanelerde şimdiden vardiyalı sisteme geçildi. Farklı branşlardan asistanlar üç farklı alanda çalışmak üzere gruplandırıldı. Koronavirüse karşı uygulanan bu sistemin henüz oturmadığı düşünülse de ilerleyen günlerde doktorların da aynı şekilde çalışmaya başlaması öngörülüyor.

Bu sisteme göre sağlık çalışanları, yatkın oldukları günlük çalışma rutinlerine uygun şekilde görevlendiriliyor. “Acil”, “Servis” ve hastanelerin acil servis kısımlarına başvuran hastaların hastalıklarının şiddetini belirleme bölümü olan “Tiryaj” olmak üzere üç farklı alanda çalışmak üzere gruplandırılıyor. Tiryaj gibi cerrahi müdahale gerektirmeyen durumlar için genelde psikoloji, biyokimya gibi yoğun bakım tecrübesi gerektirmeyen alanlarda çalışanlar tercih ediliyor. İhtiyaç halinde yoğun bakımda çalışmak üzere görevlendirilebilecek sağlık çalışanları ise “kadın doğum” gibi branşlardan seçiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz