Ana Sayfa Sağlık Lazer tedavisinin riski var mı? Op. Dr. Yüzer anlattı

Lazer tedavisinin riski var mı? Op. Dr. Yüzer anlattı

Göz Hastalıkları Lazer Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Yüzer ile lazerle göz ameliyatı tedavisindeki son gelişmeler hakkında konuştuk. Gözlük tedavilerinde küçük de olsa problem çıkma olasılığının olduğunu ancak kör olma riskinin olmadığının altını çizen Yüzer, “Lazerle gözlük tedavilerinde binde 1 de olsa problem çıkma olasılığı her zaman vardır ama kör olma riski yok” dedi.

Göz Hastalıkları Lazer Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Yüzer, lazerle göz ameliyatında yaşanan son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Lazer tedavilerinin çeşitlerinden bahseden Hakan Yüzer, “Gözde lazer, özellikle son 30 yıldır yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Lazer tedavisinin birçok çeşidi var. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi kırma kusurlarında hastalarımızı gözlükten kurtarmak ve onların gözlüksüz daha net görebilmeleri amacıyla 30 yıldır geliştirilmiş olan excimer lazer teknolojisi var. Bunun dışında şeker hastaları ve yüksek tansiyon hastalarının oluşan göz kanamalarını düzeltmek için kullandığımız lazer tedavisi mevcut. Lazerle ayrıca göz kapağı ve çevresini gençleştirme, üst ve alt göz kapağı estetiği de yapılabilmektedir. Yine lazerle katarakt ameliyatları da yapılıyor” diye konuştu.

Op. Dr. Hakan Yüzer

“Kör olma riski yok!”

“Diğer göz ameliyatlarında çoğunlukla cerrahın yaptığı birçok işlem oluyor. Lazer tedavilerinde ise işlemin büyük bir kısmını lazer ele almaktadır. Lazerle hastanın gözüne dokunmadan, özellikle de gözlük tedavilerinde çok güzel sonuçlar alınıyor. Önceden bıçaklı gözlük tedavileri vardı. Kornea dediğimiz gözün ön saydam tabakasına, mikro bıçakla kesim yapılıyordu. Şimdi ise bu tedavi hiç bıçak kullanılmadan yapılıyor. Lazer tedavileri, işlemin süresini kısaltmakta, işlem sonrası oluşabilecek riskleri de azaltmaktadır. Özellikle lazerle gözlük tedavilerinde binde 1 de olsa problem çıkma olasılığı her zaman vardır ama kör olma riski yok diyebiliriz. Gözünde leke ve görme bulanıklığı kalan çok nadir, binde 1’in bile altında hastalar da olmakta ama bu durumun da çözümü var.”

“Hamileyken lazer tedavisini önermiyoruz”

“Bu tedavi için hastanın, göz numarasının ilerlemesi durmuş, kornea dediğimiz saydam tabakası uygun, herhangi ciddi bir hastalığı ya da göz kuruluğu olmaması gerekiyor. Fakat 45-50 yaşından sonra bu durumun planlaması daha farklı oluyor. Ayrıca lazer tedavisini gebelik döneminde önermiyoruz.”

“Kontakt lens kullanmanın riskleri var”

“Yıllardır gözlük takmamak için kontakt lens kullanıyoruz. Kontakt lens kullanmanın çok nadir de olsa riskleri var. Lazer ameliyatını, yüzde 95 olarak bir nevi estetik bir göz ameliyatı gibi düşünmemiz lazım. Yüzde 5 hastada ise bazen mecburi koşullarda bu işlemi yapmak zorunda kalıyoruz. Eğer kişi kendisini gözlükle mutlu hissetmiyorsa, gözlüğü ömür boyu takmak istemiyorsa ve bu durum onun iş ve sosyal hayatını etkiliyorsa, lazer tedavisi olmalarını öneririm.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz