Ana Sayfa Sağlık NLP nedir? Tesadüfi olayları yönlendirmek mümkün mü?

NLP nedir? Tesadüfi olayları yönlendirmek mümkün mü?

Tesadüfi olayların ardında yatan dinamiği uygulayan ve inceleyen bir alan olan NLP, bu olayların kişinin seçimi doğrultusunda bilinçli olarak programlanması amacıyla uygulanıyor. Bugüne kadar sonuç alamadığı hiçbir danışanının olmadığını dile getiren NLP Uzmanı Ayşe Pehlivan, “Bana göre NLP hayat kurtarır” diyor.

Açılımı Neuro Linguistic Programming olan NLP, düşünülmeden ve otomatik olarak gerçekleştirilen algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilinçli hale getirmek için yapılan araştırmalar sonucu Amerika’da geliştirilen bir davranış akımı olarak biliniyor. Tesadüfi olayların ardında yatan dinamiği uygulayan ve inceleyen bir alan olan NLP, bu olayların kişinin seçimi doğrultusunda bilinçli olarak programlanması amacıyla uygulanıyor. Kişinin düşünce sistemini ve davranışlarını değiştiren NLP, hayatın akışını bozan birçok problemlerin de ortadan kalmasına yardımcı oluyor.

Kendi rahatsızlığı sebebiyle NLP ile tanıştığını belirten NLP Uzmanı Ayşe Pehlivan ile alana dair deneyimlerini konuştuk:

“Bu işe yıllar önce bir rahatsızlıkla başladım. Bir sinir boşalması yaşamıştım. Hiçbir ilaç tedavisini kabul etmeyerek bu süreci kendi kendime atlatmak istedim. Konuyla ilgili birçok kitap okudum, seanslarını aldım, daha sonra eğitimlerini de alarak eğitmen oldum. Bu şekilde yolcuğum başlamış oldu. Bu işte başarılı olmamın en büyük nedeni; yaşadığım durumları anlatıyor olmam. Nasrettin Hoca’nın, ‘Bana damdan düşeni getirin, benim halimi o anlar’ sözü gibi ben de danışanlarımı çok iyi anlıyorum. Anladığım için de çözüm daha kolay oluyor.”

“NLP hayat kurtarır”

“NLP’ye çok inanıyorum. Bana göre NLP hayat kurtarır. Panik atak, depresyon, motivasyonda sıkıntı, öfke kontrolü, aile danışmanlığı, kanser, bel ağrısı, migren alerjik durumlar, fobiler ve vücudumuzda strese bağlı ne varsa NLP ile yeniyoruz. NLP ayrıca iş yaşamında da kolaylıklar sağlıyor. Hedef belirlemek, duyguları yönetmek, kişisel motivasyonu sağlamak, davranış ve alışkanlıkları yönetmek, ekip içi iletişim ve ilişkileri geliştirmek, satış hedeflerine ulaşmak gibi konularda da yardımcı oluyor. Kişiler geçmiş ve gelecek kaygısı arasında yaşıyor. Anı yaşamayı bilmiyoruz. Anda kalmak dediğimiz noktalar da seanslardan sonra başlıyor. Terapilerle geçmişteki sıkıntılı olan kareleri yok edip geleceğimizi şekillendirmeye başlıyoruz. Süreç çok hızlı ilerliyor. Sıkıntıyı bulup hemen yok ediyoruz. Bugüne kadar sonuç alamadığım hiçbir danışanım olmadı.”

“Her insanın bir yaşam koçuna ihtiyacı var”

“NLP ile yendiğimiz sayısız birçok vaka örneği var. Biz insanların düşüncelerini değiştiriyoruz. Bunların içinde beni çok etkileyenlerden biri de 22 yaşında genç bir kızımız oldu. Bu kızımız, ağır bir depresyon geçiriyordu ve sürekli ağlıyordu. ‘Ben ne kadar şansızım, bıktım bu hayattan, çok mutsuzum’ gibi birçok olumsuz düşünceyle boğuşuyordu. Tayini çıktığı için gitmesi gerekiyordu ve fazla zamanımız da yoktu. Danışanımla seanslara başladık. Sıkı bir program sonunda 2 ay gibi kısa bir sürede kendine geldi ve 1 ay sonra görevine başladı. Yine farklı bir danışanımı arkadaşları yıllar önce yere düşürmüş ve danışanımın da ayağı kırılmış. Tedavisinde de herhangi bir problem olmamış ancak korkusundan bir daha yürüyememiş. Dizlerinin üzerinde 5 yıl yürümek zorunda kalmış. Sonra beni buldular ve o kızımızla güzel bir çalışma yaptık. 3 ay gibi kısa bir sürede kendisini ayaklandırdık. Bazen hayata farklı pencereden bakmak gerekiyor. Bu da anca bir destekle oluyor. Aslında her insanın bir yaşam koçuna ihtiyacı var. Daha kaliteli ve bilinçli bir hayat yaşamak herkesin en doğal hakkı diye düşünüyorum. Yaşayacak tek bir hayatımız var, onu da bilinçli mutlu bir şekilde yaşayalım.”

“Kendilerini bulmalarını sağlıyoruz”

Her zaman sonuç odaklı olduğunu ve işini iyi yaptığına inandığını dile getiren NLP Uzmanı Pehlivan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Herhangi bir eşya aldığımızda nasıl kullanma kılavuzu varsa okuyup ona göre kullanıyorsak beynimizin de bir kullanma kılavuzu var. Biz bunu bilmiyoruz işte. Hayatımızı kulaktan dolma bilgilerle yaşıyoruz. Nasıl başkasına ait bir kıyafeti giydiğimizde onu bir an önce çıkarmak için uğraşıyorsak, işte kendisine uymayan bir şey olduğu anda da kişi adım atıyor. Biz de orada devreye giriyoruz. Bizi bulduklarında da kendilerini bulmalarını sağlıyoruz. Sınava hazırlanan öğrencilerin yaşadığı kaygı, onların 1 senesine mal oluyor. Yaptığımız 2 seansla da o kaygıyı yok ediyoruz. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen danışanlarım oluyor. Ben her zaman sonuç odaklıyımdır, hiçbir zaman süreçte takılıp kalmam. İşimi de iyi yaptığıma inanıyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz